Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: uchwała w drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II

0
Podziel się:

Sejm przyjął w piątek przez aklamację
uchwałę w drugą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. "Dla
niemal wszystkich Polaków Wielki Papież pozostaje niepodważalnym
autorytetem moralnym" - podkreślono w uchwale. Rocznica śmierci
Jana Pawła II mija 2 kwietnia.

Sejm przyjął w piątek przez aklamację uchwałę w drugą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. "Dla niemal wszystkich Polaków Wielki Papież pozostaje niepodważalnym autorytetem moralnym" - podkreślono w uchwale. Rocznica śmierci Jana Pawła II mija 2 kwietnia.

"Sejm oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi oraz wyraża wdzięczność za świadectwo życia i niezbywalną spuściznę wartości, którą w swoim nauczaniu pozostawił Polsce i całemu światu" - napisano w uchwale.

Jak zaznaczono, dla ogromnej większości Polaków Jan Paweł II "jest przywódcą religijnym, Apostołem naszych czasów, wskazującym nam drogę pojednania ze Stwórcą i pojednania między sobą".

"Nasze pokolenie miało wyjątkowy przywilej, mogło bowiem towarzyszyć Jego życiu, czerpać wzór z Jego osoby, nauczania i świadectwa. Traktujemy ten przywilej jako dar, ale także jako zobowiązanie. Naszym zadaniem jest przekazać następnym pokoleniom żywą pamięć o człowieku, który rozpoczął dzieło Nowej Ewangelizacji Europy, który całemu światu przypomniał dobrą nowinę o cywilizacji miłości, który wniósł największy wkład w naszą walkę o wolność, który pokazał Polakom zasady, na jakich oprzeć się powinno odrodzone niepodległe Państwo Polskie" - czytamy w uchwale.

Przypomniano w niej również słowa Jana Pawła II z orędzia do Sejmu i Senatu, z 1999 roku: "Służba narodowi musi być zawsze ukierunkowana na dobro wspólne, które zabezpiecza dobro każdego obywatela (...) W polskiej tradycji nie brakuje wzorców życia poświęconego całkowicie dobru wspólnemu naszego narodu. Te przykłady odwagi i pokory, wierności ideałom i poświęcenia wyzwala najpiękniejsze uczucia i postawy u wielu Polaków, którzy bezinteresownie i z poświęceniem ratowali ojczyznę, gdy była ona poddana najcięższym próbom".

"Wiemy, jak bardzo polskie życie polityczne odbiega od tych ideałów. Dlatego dzisiaj chcemy złożyć zobowiązanie, że niezależnie od podziałów partyjnych będziemy dążyć do urzeczywistnienia wartości, które Wielki Papież wskazał nam jako drogowskaz" - zaznaczono w uchwale.

Jak podkreślono, z nauczania Jana Pawła II "chcemy zaczerpnąć mądrą miłość do Ojczyzny". "Pamiętajmy jego słowa: +Polska ma pełne prawo, aby uczestniczyć w ogólnym procesie postępu i rozwoju świata, zwłaszcza Europy+" - głosi uchwała.

Dlatego - jak zaznaczono w niej - "będziemy konsekwentnie dążyć do zapewnienia naszemu państwu należnego mu miejsca w strukturach Unii Europejskiej".

"Aktywnie współrządząc europejską wspólnotą narodów, będziemy stanowczo sprzeciwiać się próbom zamazania prawdy o judeochrześcijańskich korzeniach naszego kontynentu, o niezbywalnej godności osoby ludzkiej i naturalnym charakterze tej najmniejszej wspólnoty, jaką jest rodzina, o bezwzględnym poszanowaniu podstawowych praw osoby ludzkiej - w tym przede wszystkim prawa do życia" - czytamy w uchwale.

"Inspirowani wolnym od wszelkiej nienawiści patriotyzmem, jakiego nauczał nas Papież-Polak, będziemy kontynuować dzieło budowy Rzeczypospolitej, tak by stwarzała ona perspektywy godnego życia dla milionów młodych Polaków i natchnęła ich dumą, że są spadkobiercami narodu, który wydał z siebie postać tak wyjątkową jak Jan Paweł II" - podkreślono.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)