Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sejm
16.07.2009 21:59

Sejm uchwalił kolejną ustawę ws. profesjonalizacji armii

Sejm uchwalił w czwartek tzw. dużą nowelizację ustawy o powszechnym obowiązku obrony - kolejną z ustaw wprowadzających zawodową armię. Za nowelizacją głosowało 429 posłów, przeciw 3, 5 wstrzymało się od głosu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejm uchwalił w czwartek tzw. dużą nowelizację ustawy o powszechnym obowiązku obrony - kolejną z ustaw wprowadzających zawodową armię. Za nowelizacją głosowało 429 posłów, przeciw 3, 5 wstrzymało się od głosu.

Ustawa znosi przeszkolenie wojskowe studentów, a przysposobienie obronne w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zastępuje przedmiotem "edukacja dla bezpieczeństwa".

Wprowadza też kolejne zmiany dostosowujące przepisy do wprowadzenia służby wyłącznie zawodowej - stałej i kontraktowej, umożliwia służbę wojskową kobietom na zasadach ogólnych, wprowadza Narodowe Siły Rezerwowe - które będzie można wykorzystać nie tylko do wsparcia głównych sił, ale i do działań w ramach zarządzania kryzysowego.

Sejm odrzucił poprawkę PiS, która zmierzała do przyznania oficerskich awansów dla duchownych jako zadośćuczynienie za służbę wojskową, którą musieli odbyć jako klerycy.

W związku z profesjonalizacją armii MON przygotowało 9 projektów ustaw, m.in. zmieniających ustawę o powszechnym obowiązku obrony i o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Pięć z nich zostało uchwalonych, niektóre weszły już w życie - jak ustawa, która zawiesiła pobór, zastępując go kwalifikacją, po której następuje automatyczne przeniesienie do rezerwy.

W maju prezydent Lech Kaczyński podpisał tzw. dużą nowelizację ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Wprowadziła ona służbę kontraktową, przyznała prawo do dodatków motywacyjnych także podoficerom i szeregowym (dotychczas mieli do niego prawo tylko oficerowie).

Do końca 2010 r. armia, złożona wyłącznie z zawodowców, ma liczyć do 100 tys. żołnierzy służby czynnej i do 10 tys. żołnierzy rezerwy. W kolejnym roku siły rezerwy mają liczyć do 20 tys.(PAP)

brw/ la/ gma/

Tagi: sejm, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz