Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rtv

0
Podziel się:

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o
radiofonii i telewizji. Jednak - wbrew pierwotnym założeniom
projektodawców, czyli klubu PiS - utrzymane zostały dotychczasowe
zasady podejmowania uchwał przez rady nadzorcze mediów publicznych.

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Jednak - wbrew pierwotnym założeniom projektodawców, czyli klubu PiS - utrzymane zostały dotychczasowe zasady podejmowania uchwał przez rady nadzorcze mediów publicznych.

Posłowie przyjęli bowiem w piątek wniosek mniejszości - autorstwa PO - zachowujący dotychczasowe zasady podejmowania decyzji przez rady nadzorcze publicznych mediów.

Krótka nowela autorstwa PiS zawierała tylko dwa punkty. Pierwszy z nich dostosowywał ustawę o rtv do obowiązujących przepisów - od 2000 r. obowiązuje Kodeks spółek handlowych, natomiast obecnie obowiązująca ustawa odsyłała wciąż do Kodeksu handlowego.

Drugi z punktów nowelizacji znosił ustęp artykułu 28. ustawy o RTV, który mówi, że rada nadzorcza TVP i Polskiego Radia podejmuje uchwały "bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy składu rady".

Gdyby ten zapis został zniesiony, znaczyłoby to, że Minister Skarbu, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, mógłby zmienić statuty Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia, zaostrzając wymagania co do kworum i większości w głosowaniu rad nadzorczych np. nad zawieszeniem członków zarządu.

Po przyjęciu wniosku mniejszości, dotychczasowy zapis dotyczący zasad podejmowania uchwał przez rady nadzorcze publicznych mediów został jednak utrzymany.

Za przyjęciem wniosku mniejszości głosowało 229 posłów, przeciwnych było 193, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za całością ustawy głosowało 248 posłów, 174 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Po złożeniu przez PiS projektu nowelizacji ustawy medialnej media spekulowały, że ma ona jedynie na celu uniemożliwienie przedstawicielom koalicjantów w radzie nadzorczej TVP zawieszenie prezesa Bronisława Wildsteina.

W Radzie Nadzorczej TVP są obecnie 2 osoby rekomendowane przez Samoobronę, 2 przez LPR, 1 mająca rekomendację obu tych partii, 3 osoby rekomendowane przez PiS. Ponadto 1 osobę - w miejsce Sławomira Skrzypka powołanego na prezesa NBP - wskaże jeszcze minister skarbu.

Obecnie większość w RN TVP mają więc LPR i Samoobrona, jednak w niepełnym składzie rada nie może podejmować żadnych decyzji - na obsadzenie w RN TVP czeka cały czas fotel po jej byłym prezesie Sławomirze Skrzypku.

Od grudnia w Radzie Nadzorczej czeka na rozpatrzenie wniosek o odwołanie Wildsteina złożony przez Roberta Rynkuna-Wernera zgłoszonego do Rady z rekomendacji Samoobrony. (PAP)

js/ mok/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)