Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm uczcił polskich żołnierzy uczestniczących w bitwie pod Lenino

0
Podziel się:

Sejm przyjął w piątek uchwałę oddającą hołd polskim żołnierzom 1. Dywizji
Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, którzy brali udział w bitwie pod Lenino. Uchwała ma związek z
przypadającą w tym roku 70. rocznicą bitwy.

Sejm przyjął w piątek uchwałę oddającą hołd polskim żołnierzom 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, którzy brali udział w bitwie pod Lenino. Uchwała ma związek z przypadającą w tym roku 70. rocznicą bitwy.

W głosowaniu wzięło udział 433 posłów; "za" było 432 posłów; od głosu wstrzymał się 1 poseł.

Głosowanie poprzedziło wystąpienie m.in. posła Romana Kotlińskiego (Twój Ruch), który nawiązując do wcześniejszego głosowania dotyczącego projektu uchwały w 65. rocznicę śmierci kardynała Augusta Hlonda, zaprotestował przeciwko zestawianiu tych dwóch punktów głosowań. "Uważamy za skandal zrównywanie bohaterów spod Lenino, którzy zginęli za naszą wolność, ze zdrajcą ojczyzny, jakim był prymas Hlond" - powiedział Kotliński. Po tych słowach marszałek Sejmu Ewa Kopacz przerwała wypowiedź posła i zwołała Konwent Seniorów, na którym zdecydowano się wnieść wniosek do komisji etyki przeciwko Kotlińskiemu.

W uchwale przygotowanej przez Sojusz Lewicy Demokratycznej czytamy: "W 70. rocznicę udziału 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino Sejm RP oddaje hołd żołnierzom 1. Armii Wojska Polskiego. Ich szlak bojowy wiódł spod Lenino - poprzez przełamanie Wału Pomorskiego, zdobycie Kołobrzegu, forsowanie Odry - aż do Berlina. Sejm RP oddaje hołd wszystkim żołnierzom, którzy podczas II wojny światowej złożyli daninę krwi, walcząc o Polskę. Polscy kombatanci - niezależnie od tego, czy do kraju szli z Zachodu, czy ze Wschodu - zasługują na szacunek".

12 października 70. rocznicę bitwy uczczono w Lenino (wschodnia Białoruś) mszą świętą; później złożono wieńce na tamtejszym polskim cmentarzu wojskowym. W uroczystościach, zorganizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz władze obwodu mohylewskiego, wzięła udział 200-osobowa delegacja z Polski na czele z szefem Urzędu Janem Stanisławem Ciechanowskim, a także przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz białoruskich - w tym wicegubernator obwodu mohylewskiego Waler Małaszka - i weterani. Był też ambasador RP na Białorusi Leszek Szerepka.

12 i 13 października 1943 r. w okolicach Lenino na Białorusi bitwę z Niemcami stoczyła radziecka 33. Armia Frontu Zachodniego, w skład której wchodziła polska 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, dowodzona przez gen. Zygmunta Berlinga. Bitwa była pierwszym bojem polskiej jednostki utworzonej w ZSRR z inicjatywy Związku Patriotów Polskich. W czasie dwudniowych walk zginęło około 1,5 tys. żołnierzy niemieckich, 326 wzięto do niewoli, zdobyto m.in. 58 dział i moździerzy. Straty wśród Polaków wyniosły 512 zabitych lub zmarłych z powodu ran, 1776 rannych i 663 zaginionych.

August Hlond (ur. 1881) po I wojnie światowej organizował Kościół katolicki na polskim Górnym Śląsku. Utworzył w Katowicach kurię, kapitułę i sąd biskupi. Zdecydował o utworzeniu śląskiego seminarium duchownego z siedzibą w Krakowie. Powołał też do życia istniejący do dziś tygodnik "Gość Niedzielny". W 1926 roku mianowany prymasem Polski stanął na czele Kościoła katolickiego w Polsce.

Po wybuchu II wojny światowej kardynał przebywał na uchodźstwie. W Rzymie powstały dwa obszerne raporty o sytuacji Kościoła w okupowanej Polsce. Pod koniec wojny został aresztowany przez Niemców. Po powrocie do kraju tworzył administrację kościelną na ziemiach zachodnich i północnych, przyczyniając się do ich integracji z resztą kraju. Zmarł 22 października 1948 roku w Warszawie (pogrzeb odbył się 26 października). Na swego następcę wyznaczył Stefana Wyszyńskiego. Od 1992 roku trwa jego proces beatyfikacyjny. (PAP)

akn/ dog/ abe/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)