Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm upamiętnił 95. rocznicę powstania rządu Ignacego Daszyńskiego

0
Podziel się

Sejm przyjął w piątek uchwałę upamiętniającą 95. rocznicę powstania w
Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, na którego czele stanął Ignacy Daszyński.
Kilka dni po utworzeniu lubelski rząd podporządkował się Józefowi Piłsudskiemu.

bErjykaJ

Sejm przyjął w piątek uchwałę upamiętniającą 95. rocznicę powstania w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, na którego czele stanął Ignacy Daszyński. Kilka dni po utworzeniu lubelski rząd podporządkował się Józefowi Piłsudskiemu.

W głosowaniu wzięło udział 447 posłów; za głosowało 445; wstrzymało się od głosu dwóch posłów.

Uchwała oddaje hołd twórcom pierwszego rządu odradzającej się po latach zaborów Polski. "Szczególne wyrazy uznania Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje byłemu Marszałkowi Sejmu II RP, premierowi Ignacemu Daszyńskiemu, współtwórcy polskiej niepodległości, obrońcy parlamentaryzmu i demokracji. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża poparcie dla inicjatyw społecznych zmierzających do upamiętnienia Ignacego Daszyńskiego i jego dorobku politycznego" - czytamy w uchwale.

bErjykaL

Ignacy Ewaryst Daszyński (1866-1936) to polski polityk socjalistyczny, premier Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, który powstał w nocy z 6 na 7 listopada 1918 w Lublinie, na terenach Kongresówki, wcześniej okupowanych przez Austrię. W skład gabinetu weszli m.in. Wincenty Witos, Tomasz Arciszewski, Jędrzej Moraczewski i Stanisław Thugutt.

Program rządu przedstawiono w manifeście, w którym mówiono o równouprawnieniu obywateli pod względem politycznym; dokument podkreślał wagę wolności sumienia, druku, słowa, zgromadzeń, pochodów, zrzeszeń i strajków. Zapowiedziano ośmiogodzinny dzień pracy w przemyśle, handlu i rzemiośle. Postulowano nacjonalizację kopalń i wielkiej własności ziemskiej. Kształt przyszłego państwa polskiego określono jako demokratyczną republikę parlamentarną.

Ostatecznie lubelski rząd pod przewodnictwem Daszyńskiego podporządkował się 14 listopada Józefowi Piłsudskiemu. Tego samego dnia Piłsudski polecił Daszyńskiemu sformowanie rządu; misja ta jednak się nie powiodła.(PAP)

akn/ dog/ abe/ ura/

bErjykbm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)