Notowania

wiadomości
13.12.2013 12:06

Sejm: We wtorek speckomisja o tłumaczeniu raportu z weryfikacji WSI

We wtorek sejmowa komisja ds. służb specjalnych będzie dyskutować o tłumaczeniu na język rosyjski raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych - poinformowała przewodnicząca speckomisji Elżbieta Radziszewska (PO).

Podziel się
Dodaj komentarz

We wtorek sejmowa komisja ds. służb specjalnych będzie dyskutować o tłumaczeniu na język rosyjski raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych - poinformowała przewodnicząca speckomisji Elżbieta Radziszewska (PO).

W czwartek "Wprost" napisał, że raport z likwidacji WSI został przetłumaczony na język rosyjski jeszcze przed publikacją dokumentu w języku polskim. O tłumaczeniu posłowie zostali poinformowani na czwartkowym posiedzeniu speckomisji - pisali o tym na Twitterze posłowie Twojego Ruchu, w piątek tę informację potwierdziła Radziszewska.

Macierewicz uznał te zarzuty za absurdalne.

"Dzisiaj spotkaliśmy się i umówiliśmy się, że we wtorek o godz. 11 mamy dodatkowe posiedzenie komisji w tej wąskiej sprawie dotyczącej raportu, tłumaczenia na język rosyjski i kolejności wydarzeń" - powiedziała w piątek PAP Radziszewska.

"Ja nie mam wyrobionego zdania, bo za mało mam wiedzy" - oceniła posłanka PO. "Sprawa jest bardzo bulwersująca. W pewnym sensie rozumiem Twój Ruch, że zależy im na tym, by powołać komisję śledczą (ws. weryfikacji WSI - PAP), ponieważ my na komisji nie jesteśmy w stanie ustalić pewnych rzeczy, ale to już będą decyzje polityczne każdego z klubów" - dodała.

W oświadczeniu opublikowanym na portalu niezalezna.pl Macierewicza nazwał publikację "Wprost" absurdem. "To jest absolutnie niemożliwe, żeby jakikolwiek fragment Raportu z likwidacji WSI był wynoszony na zewnątrz przed ujawnieniem go przez prezydenta. Wszystkie tłumaczenia odbywały się po publikacji jawnej części raportu. Raport po publikacji przetłumaczono na wszystkie języki kongresowe, w tym na j. rosyjski, lecz najczęściej korzystano z tłumaczenia angielskiego" - napisał poseł PiS. "Jeżeli ktoś myśli, że służby rosyjskie nie znają j. polskiego lub j. angielskiego to niech zapisze się do Ruchu Palikota" - dodał.

Radziszewska powiedziała, że informacja o tłumaczeniu raportu została przekazana posłom w części posiedzenia, która nie była utajniona.

Komisja w czwartek poprosiła o stenogramy od 2005 r. z jej posiedzeń dotyczących likwidacji i powoływania służb specjalnych. "Poprosiliśmy również służby specjalne o analizę materiałów, to potrwa około półtora miesiąca" - dodała.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

ral/ bos/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz