Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wprowadził poprawki do noweli ws. przeludnienia więzień

0
Podziel się:

Sejm przyjął w piątkowym głosowaniu senackie poprawki do noweli Kodeksu
karnego wykonawczego. Nowela zmierza do zminimalizowania skutków przeludnienia w polskich aresztach
i zakładach karnych. Poprawki mają charakter redakcyjny i doprecyzowujący. Teraz nowela trafi do
podpisu prezydenta.

Sejm przyjął w piątkowym głosowaniu senackie poprawki do noweli Kodeksu karnego wykonawczego. Nowela zmierza do zminimalizowania skutków przeludnienia w polskich aresztach i zakładach karnych. Poprawki mają charakter redakcyjny i doprecyzowujący. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta.

Jedna z poprawek wydłuża okres vacatio legis ustawy.

Nowela jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja 2008 r. TK nakazał opracowanie zasad ustawowych, mających na celu walkę z przeludnieniem w więzieniach, które jest realnym problemem polskiego więziennictwa.

Według Centralnego Zarządu Służby Więziennej, w aresztach i zakładach karnych w Polsce przebywał prawie 85,3 tys. osadzonych, a Służba Więzienna dysponuje 82 961 miejscami.

Przeludnienie wynosi niecałe 3 proc., ale utrzymuje się tendencja spadkowa. Gdy chodzi o standard metrażu na skazanego, Polska jest na dole tabeli wśród krajów europejskich, np. w więzieniach Austrii jest 6 m kw. na skazanego, w Danii - 6-7 m, a w Belgii nawet 9 m kw.

Nowela na nowo określa zasady, na jakich można umieścić skazanego lub aresztowanego w celi o metrażu poniżej 3 m kwadratowych (ale powyżej 2 m kwadratowych) na osobę. Będzie to możliwe jedynie na czas określony. Poprzedni przepis uchylił TK, uznając go za zbyt arbitralny i dający zbyt wiele władzy dyrektorom więzień.

Dyrektor zakładu karnego lub aresztu śledczego może umieścić skazanego w takiej celi na nie dłużej niż 90 dni w razie: stanu wojennego, wyjątkowego lub klęski żywiołowej; ogłoszenia na terenie więzienia stanu epidemii albo konieczności "zapobieżenia wystąpieniu innego zdarzenia, stanowiącego bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa skazanego" lub całego więzienia.

Gdy chodzi o skazanych za czyny na tle seksualnym, recydywistów, skazanych, którzy próbowali uciec z więzienia, albo skazanego na karę do 2 lat więzienia - taką osobę będzie można umieścić w celi o pogorszonych warunkach na okres do 14 dni. Ten okres może zostać przedłużony tylko za zgodą sędziego penitencjarnego. Łączny czas umieszczenia skazanego w takich warunkach nie może przekroczyć 28 dni. By minimalizować skutki przeludnienia, skazanym osadzonym w gorszych warunkach należy zapewnić codzienne spacery dłuższe o pół godziny lub np. zajęcia sportowe.(PAP)

pro/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)