Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: wrócił spór o metodę utylizacji zakaźnych odpadów medycznych

0
Podziel się:

Do Sejmu wrócił spór o metodę utylizacji zakaźnych odpadów medycznych.
Obecnie mogą trafiać tylko do spalarni. W piątek Sejm zdecydował, że projekt znoszący obowiązek
spalania odpadów nie zostanie odrzucony i wróci do prac w komisji ochrony środowiska.

Do Sejmu wrócił spór o metodę utylizacji zakaźnych odpadów medycznych. Obecnie mogą trafiać tylko do spalarni. W piątek Sejm zdecydował, że projekt znoszący obowiązek spalania odpadów nie zostanie odrzucony i wróci do prac w komisji ochrony środowiska.

Propozycje wykreślenia z ustawy o odpadach zapisu zobowiązującego do spalania zakaźnych odpadów medycznych w spalarniach przygotowała komisja Przyjazne Państwo jeszcze gdy jej szefem był Janusz Palikot.

Pod koniec 2009 r. Sejm znowelizował ustawę o odpadach, która utrzymała spalanie jako jedyną metodę utylizacji zakaźnych odpadów medycznych. Prezydent podpisał ją w połowie lutego 2010 r.

Komisja ochrony środowiska, która zajmowała się projektem Przyjaznego Państwa w październiku 2008 r. i w maju 2010 r., zaproponowała odrzucenie projektu. W piątek ten wniosek trafił pod obrady Sejmu.

W głosowaniu za odrzuceniem projektu było 203 posłów; dokladnie take samo parlamentarzystów, w tym cały klub PO, opowiedziało się przeciw odrzuceniu. 5 posłów wstrzymało się od głosu. Ponieważ wniosek o odrzucenie nie uzyskał większości projekt wróci do komisji do dalszych prac.

Na konferencji prasowej po głosowaniach w Sejmie Mirosława Masłowska (PiS) mówiła, że jest oburzona, że projekt nowelizacji po tak długim okresie wraca pod obrady. Rozwiązania prawne zawarte w projekcie - według niej - spowodują zagrożenie epidemiologiczne. W opinii Masłowskiej oprócz komisji ochrony środowiska powinna też pracować nad projektem komisja zdrowia.

Spór, czy spalać zakaźne odpady medyczne, czy pozwolić na inne metody ich utylizacji, zdominował poprzednie prace Sejmu (w 2009 r.) nad obszerną nowelizacją ustawy o odpadach. Zwolennicy spalarni podkreślali, że tylko taką metodą można unieszkodliwić najbardziej niebezpieczne wirusy zarazki z zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych.

Zwolennicy dopuszczenia innych metod utylizacji, np. sterylizacji zakaźnych odpadów medycznych, podkreślali, że alternatywne metody są równie bezpieczne, a obecne przepisy wprowadzają monopol spalarni, przez co ceny wysokie są koszty zagospodarowania odpadów medycznych.(PAP)

ago/ tgo/ amac/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)