Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Wystawa z okazji setnych urodzin senatora Edmunda Osmańczyka

0
Podziel się:

W środę w Sejmie otwarto wystawę poświęconą setnej rocznicy urodzin Edmunda
Osmańczyka - publicysty, politologa, posła w PRL i senatora I kadencji. Ekspozycję przygotowało
Muzeum Śląska Opolskiego - Osmańczyk był bowiem senatorem ziemi opolskiej.

W środę w Sejmie otwarto wystawę poświęconą setnej rocznicy urodzin Edmunda Osmańczyka - publicysty, politologa, posła w PRL i senatora I kadencji. Ekspozycję przygotowało Muzeum Śląska Opolskiego - Osmańczyk był bowiem senatorem ziemi opolskiej.

Tytuł wystawy to "Edmund Jan Osmańczyk 1913-1989 - w setną rocznicę urodzin". Jak powiedziała PAP, jeszcze przed otwarciem wystawy, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Urszula Zajączkowska, na wystawie prezentowane są zdjęcia, na których Osmańczyk "jest pokazany od swojego dzieciństwa, aż po jego ostatnie dni". "Pokazujemy także jego dokonania związane z pracą zawodową" - dodała.

"Osmańczyk był mocno związany z Opolem, mimo że był obywatelem świata. Dlatego ta inicjatywa jest ważna dla naszego regionu" - mówiła Zajączkowska. "Osmańczyk chciał być po śmierci pochowany w naszym mieście. Jego grób jest na starym mieście, na górce. To pokazuje, że Opole w jego życiu zajmowało szczególne miejsce" - dodała.

Edmund Omańczyk urodził się w 1913 r.; zmarł w 1989 r. Był publicystą, politologiem, posłem na Sejm PRL sześciu kadencji oraz senatorem I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W latach trzydziestych XX w. był redaktorem pisma "Młody Polak w Niemczech", a do 1939 r. kierował Centralą Prasową Związku Polaków w Niemczech. Później pracował w radiu konspiracyjnym, a podczas powstania warszawskiego nadawał w Polskim Radiu codzienne audycje "Dzień walki". Relacjonował konferencję w Poczdamie i proces norymberski. Jest autorem "Encyklopedii ONZ i stosunków międzynarodowych". W trakcie obrad Okrągłego Stołu reprezentował stronę solidarnościowo-opozycyjną. (PAP)

mtn/ ak/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)