Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił obrady

0
Podziel się:

W piątek o godz. 9 Sejm wznowił obrady. Posłowie będą głosować m.in. nad
wnioskiem PiS o referendum ws. zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków, a także rozpoczną
prace nad dwoma - rządowym i autorstwa PiS - projektami zmian dotyczącymi Centralnego Biura
Śledczego.

W piątek o godz. 9 Sejm wznowił obrady. Posłowie będą głosować m.in. nad wnioskiem PiS o referendum ws. zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków, a także rozpoczną prace nad dwoma - rządowym i autorstwa PiS - projektami zmian dotyczącymi Centralnego Biura Śledczego.

Przeciwko wnioskowi PiS ws. referendum dotyczącego obowiązku szkolnego sześciolatków opowiedziały się w sejmowej debacie kluby PO, PSL i Twojego Ruchu. Propozycję PiS poparli posłowie SLD i Solidarnej Polski.

Politycy PiS opowiadając się przeciw obowiązkowemu posyłaniu sześciolatków do szkół, argumentują, że szkoły, nauczyciele i samorządy nie są przygotowane na obniżenie wieku szkolnego. Posłowie PiS przekonują też, że to rodzice, a nie urzędnicy powinni decydować, czy ich dzieci mają rozpocząć naukę szkolną. Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska zapewnia z kolei, że szkoły są przygotowane na przyjęcie sześciolatków, i podkreśla, że obecnie "75 proc. europejskich dzieci zaczyna edukację wcześniej".

W dzisiejszych głosowaniach posłowie decydować będą też m.in. ws. wniosku TR o odrzucenie w pierwszym czytaniu senackiego projektu ustawy o wsparciu finansowym dla działaczy opozycji w PRL. Projekt przewiduje pomoc finansową dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956-1989. Ma być ona świadczona tylko osobom w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Według dotychczasowych deklaracji pozostałe kluby opowiadają się za dalszymi pracami nad tą propozycją.

Po głosowaniach posłowie przeprowadzą pierwsze czytanie dwóch projektów dotyczących Centralnego Biura Śledczego. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o policji zakłada, że CBŚ zostanie przekształcone w jednostkę policji podobną do komend wojewódzkich, a szef Biura otrzyma podobne uprawnienia w stosunku do swych podwładnych jak komendanci wojewódzcy.

Premier Donald Tusk w zeszłym tygodniu tłumaczył, że zmiany mają prowadzić do bardziej sprawnego działania Biura. "Ta część polskiej policji wielokrotnie pokazywała swoją sprawność. Rozwiązujemy pewien dylemat, który przez lata nie mógł się doczekać rozwiązania korzystnego dla sprawnego funkcjonowania CBŚ" - mówił Tusk.

Propozycja PiS także zakłada wyodrębnienie CBŚ ze struktur KGP. Według projektu PiS Biuro będzie miało uprawnienia do działania na terenie całego kraju, a w określonych przypadkach także za granicą. (PAP)

mkr/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)