Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił obrady

0
Podziel się:

W piątek po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie m.in. wysłuchają
informacji na temat zapowiadanych przez firmy masowych zwolnień pracowników. Rano przeprowadzone
zostaną głosowania.

W piątek po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie m.in. wysłuchają informacji na temat zapowiadanych przez firmy masowych zwolnień pracowników. Rano przeprowadzone zostaną głosowania.

Posłowie przeprowadzą głosowania m.in. nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustaw: o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, Prawa bankowego, o kierujących pojazdami, o izbach lekarskich, a także w sprawie zmian m.in. w ustawach: o księgach wieczystych i hipotece, o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Następnie Sejm wysłucha informacji o zapowiadanych przez firmy masowych zwolnień pracowników. Według rządowego dokumentu w pierwszych trzech miesiącach 2013 r. zakłady pracy zgłosiły zamiar zwolnienia 20,9 tys. pracowników - rok wcześniej, w analogicznym okresie, było to 15,2 tys. osób. Najwięcej osób zgłoszono do zwolnienia w województwach: mazowieckim (10,1 tys. osób) i śląskim (3,9 tys. osób).

Z prowadzonego monitoringu wynika, że zgłoszenia zwolnień w I kwartale 2013 r. pochodziły przede wszystkim od pracodawców prowadzących działalność w dziedzinach: działalność finansowa i ubezpieczeniowa; budownictwo; przetwórstwo przemysłowe; handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych włączając motocykle; informacja i komunikacja.

W okresie od stycznia do marca 2013 r., na podstawie wcześniej dokonanych zgłoszeń, zwolniono 12,3 tys. osób. Najwięcej zwolnień grupowych dokonano w województwach: śląskim (5,3 tys. osób) i mazowieckim (2,5 tys. osób), bo to tam głównie usytuowane są centrale firm.

Autorzy rządowej informacji podkreślają, że poziom zwolnień grupowych pozostaje znacząco niższy niż zgłoszeń zwolnień. W ostatnich latach zwolnienia grupowe stanowią ok. 52 proc. zgłoszeń - w I kwartale 2013 r. ok. 59 proc.

Według stanu na koniec marca br. zakłady pracy zamierzały zwolnić 32,2 tys. pracowników (w analogicznym okresie roku ubiegłego było to 23,6 tys. osób).(PAP)

ajg/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)