Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił obrady

0
Podziel się:

Sejm w piątek po godz. 10 wznowił posiedzenie. Wysłucha sprawozdania z
działalności GIODO w 2012 r., będzie głosować nad rządowym projektem ustawy o współpracy Polski ze
służbami innych państw i projektem PiS ws. karania za używanie sformułowania "polskie obozy
śmierci".

bEEwxDYR

Sejm w piątek po godz. 10 wznowił posiedzenie. Wysłucha sprawozdania z działalności GIODO w 2012 r., będzie głosować nad rządowym projektem ustawy o współpracy Polski ze służbami innych państw i projektem PiS ws. karania za używanie sformułowania "polskie obozy śmierci".

Przygotowany przez MSW projekt o udziale zagranicznych funkcjonariuszy we wspólnych operacjach lub działaniach ratowniczych w Polsce w założeniu ma usprawnić współpracę m.in. podczas katastrof czy klęsk żywiołowych, do tej pory regulowaną umowami dwustronnymi (Polska ma podpisane takie umowy m.in. ze wszystkimi sąsiadami z wyjątkiem Białorusi).

Propozycję rządową popierają kluby PO, PSL i SLD, natomiast PiS chce jej odrzucenia. Zdaniem polityków PiS wejście w życie projektowanej ustawy może być groźne dla suwerenności państwa, bo - jak mówił w sejmowej debacie Jarosław Zieliński - "treść ustawy sprowadza się do tego, aby komendanci policji, SG, PSP, szef MSW i rząd mogli odpowiednio sprowadzać do Polski na nasz koszt funkcjonariuszy obcych państw".

bEEwxDYT

Odbędzie się też głosowanie m.in. ws. zaproponowanego przez PiS projektu nowelizacji ustawy o IPN i kodeksu karnego, który zakłada karę więzienia do 5 lat za oskarżanie o masowe zbrodnie polskiego podziemia z lat 1939-1945 oraz za używanie słów o "polskich obozach śmierci". PiS podkreśla, że używanie tego określenia oraz oskarżanie formacji Polskiego Państwa Podziemnego o masowe zbrodnie to "uderzenie w polską rację stanu, które jest niezgodne z prawdą historyczną"

Projekt skrytykował wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski. W jego ocenie, niemożliwe będzie wyegzekwowania przepisu dotyczącego "polskich obozów śmierci" wobec cudzoziemców, ponieważ nie ma prawnej podstawy pociągnięcia ich do odpowiedzialności. Propozycje PiS popierali posłowie SP, za dalszymi pracami nad projektem opowiedział się PSL. Natomiast Twój Ruch złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Po głosowaniach Sejm wysłucha sprawozdania z działalności Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w roku 2012.

Na początku obrad posłowie minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych niedawno kompozytora Wojciecha Kilara oraz I prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Dąbrowskiego. (PAP)

bEEwxDYZ

mkr/ mok/ jbr/

bEEwxDZu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)