Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił obrady

0
Podziel się:

Sejm, który w czwartek po godz. 9 wznowił obrady, zajmie się rządowym
projektem zmian w prawie wodnym ws. poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Polsce. W porządku
obrad jest też projekt noweli ustawy o KRS dot. przyspieszenia działania tzw. "jednego okienka".

Sejm, który w czwartek po godz. 9 wznowił obrady, zajmie się rządowym projektem zmian w prawie wodnym ws. poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Polsce. W porządku obrad jest też projekt noweli ustawy o KRS dot. przyspieszenia działania tzw. "jednego okienka".

Od godz. 12.45 w Sejmie zostanie ogłoszona przerwa w obradach Sejmu do godz. 17.30, aby umożliwić posłom uczestniczenie w pogrzebie zmarłego w ubiegłym tygodniu b. działacza KOR oraz Solidarności, wieloletniego senatora i b. wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego. Romaszewski będzie pochowany w Warszawie na Wojskowych Powązkach. Początek uroczystości pogrzebowych - o godz. 13. w warszawskiej archikatedrze św. Jana.

Rządowa nowelizacja Prawa wodnego, którą zajmie się Sejm, wdraża m.in. unijną Ramową Dyrektywę Wodną i - według resortu środowiska - wpłynie na poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w naszym kraju.

Proponowane zmiany mają pomóc w pełni zrealizować przygotowanie planów strategicznych gospodarowania wodami w dorzeczach oraz planów inwestycyjnych związanych z bezpieczeństwem powodziowym czy rewitalizacją dróg wodnych.

Rządowy projekt zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje ponad trzykrotnie krótszy czas potrzebny do rejestracji działalności gospodarczej przez osoby prawne - spółki, oddziały firm zagranicznych czy spółdzielnie.

Projekt przyspieszenia działania tzw. "jednego okienka" przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort zbadał m.in. ile czasu średnio upływa w warszawskim sądzie rejestrowym od złożenia wniosku o wpis podmiotu do rejestru do uzyskania numerów NIP i REGON. Okazało się, że jest to 25 dni. Nowe przepisy mają skrócić ten czas do dni siedmiu.

Sejm zajmie się też projektem Twojego Ruchu, który zakłada obniżenie - z 18 do 16 lat - wieku, w którym można głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. TR proponuje taką zmianę tylko w wyborach do PE, bo analogiczna zmiana w wyborach parlamentarnych, samorządowych i prezydenckich wymagałaby zmiany w konstytucji.

Sejm rozpatrzy też projekt uchwały w sprawie upamiętnienia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, a także wnioski o uchylenie immunitetu posłom: Twojego Ruchu Romanowi Kotlińskiemu i SLD Ryszardowi Zbrzyznemu.

W pierwszej z tych spraw z prywatnym wnioskiem przeciwko Kotlińskiemu wystąpił b. poseł Sojuszu Ryszard Zając, który zarzuca mu znieważenie. Pełnomocniczka Zająca mówiła na kwietniowym posiedzeniu komisji regulaminowej, że poseł Twojego Ruchu, udzielając wypowiedzi prasowej "Rzeczpospolitej", znieważył Zająca, używając wobec niego określenia uważanego powszechnie za obraźliwe". Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek w tej sprawie.

Uchylenia immunitetu Zbrzyznemu chce Prokuratura Okręgowa w Legnicy. Chodzi o podejrzenie składania przez polityka SLD fałszywych zeznań w procesie jego syna, skazanego za spowodowanie kolizji drogowej. Mężczyzna prowadził pod wpływem alkoholu - miał we krwi prawie 2 promile. Sam Zbrzyzny przekonywał na sierpniowym posiedzeniu komisji regulaminowej, że odebranie mu immunitetu stanowiłoby "polityczny paszkwil dla niego i posłów w ogóle".

Mówił, że jest przedmiotem politycznej nagonki mającej na celu "obniżenie jego pozycji w regionie", a jego syn został skazany niesłusznie, głównie dlatego, że jest synem posła. Również w tym przypadku komisja regulaminowa rekomenduje uchylenie immunitetu posłowi Sojuszu.(PAP)

mkr/ par/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)