Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

W piątek po godz. 9 Sejm wznowił
posiedzenie. W ostatnim dniu obrad odbędzie się debata oraz
głosowanie nad wnioskiem PiS o odwołanie minister zdrowia Ewy
Kopacz.

*W piątek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. W ostatnim dniu obrad odbędzie się debata oraz głosowanie nad wnioskiem PiS o odwołanie minister zdrowia Ewy Kopacz. *

Posłowie będą też głosować nad wetem prezydenta do ustawy medialnej. Ślubowanie przed Sejmem złoży nowy Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Komisja Zdrowia opowiedziała się w czwartek przeciwko odwołaniu Kopacz z funkcji ministra zdrowia. Posłowie PiS zarzucają minister zdrowia bezczynność, brak spójnej koncepcji reformy systemu ochrony zdrowia, a także dążenie do pospiesznej prywatyzacji szpitali i forsowanie ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach, które podzielą polskich pacjentów według zasobności portfeli.

Wnioskodawcy oburzeni są także sposobem procedowania ustaw reformujących ochronę zdrowia, które - zgłoszone jako projekty poselskie - nie podlegały konsultacjom społecznym, a podczas prac w podkomisji wprowadzono do nich poprawki, całkowicie zmieniające ich charakter - za zgodą i wiedzą pani minister, jak twierdzą autorzy wniosku. Posłowie PiS podnoszą, że zmiany doprowadzą do całkowitej prywatyzacji szpitali i tego, że będą one działały, kierując się wyłącznie zyskiem.

Wieczorem, w bloku głosowań - oprócz głosowania nad wnioskiem o wotum nieufności dla Ewy Kopacz - posłowie zdecydują o losach ustawy medialnej. W poniedziałek klub Lewicy ostatecznie zdecydował, że jego posłowie wstrzymają się od głosu w sprawie weta. W praktyce oznacza to "podtrzymanie" prezydenckiego weta. Do odrzucenia weta potrzebna jest większość 3/5 głosów; koalicja PO- PSL nie ma takiej większości.

Jeszcze w czwartek doszło do spotkania szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego z posłem Lewicy, szefem SLD Grzegorzem Napieralskim. Po spotkaniu Chlebowski powiedział, że po wakacjach będą trwały prace nad dużą ustawą medialną i projektami ustaw dot. KRRiT zgłoszonymi przez klub Lewicy.

Dodał, że prace nad projektami ustaw będą trwały bez względu na to, jak klub Lewicy zachowa się podczas głosowania nad odrzuceniem weta prezydenta do ustawy medialnej.

Jak powiedział polityk PO, rozmowa z Napieralskim była interesująca. Zastrzegł jednak, że nie ma "żadnego dogadania się" Platformy z SLD. "Rozmawiamy o tym, co się wydarzy jutro, co się wydarzy po wakacjach w pracach nad dużą ustawą medialną" - podkreślił. "Nie wiemy, jak się zachowa Lewica jutro, to ich decyzja" - mówił w czwartek Chlebowski. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)