Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

W piątek po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Zaplanowany jest
dwugodzinny blok głosowań.

W piątek po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Zaplanowany jest dwugodzinny blok głosowań.

Posłowie decydować będą m.in. w sprawie projektu ustawy o wyrobach medycznych oraz głosować nad projektem zmian w ustawie o wyrobach budowlanych.

Głosowane będą ponadto poprawki Senatu do ustawy o zasadach finansowania nauki, ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, ustawy o Agencji Badań Poznawczych, ustaw: o instytutach badawczych i państwowych instytutach naukowych oraz ustawy o Polskiej Akademii Nauk. Ustawy zakładają m.in. związanie nauki z sektorem gospodarczym, powołanie Narodowego Centrum Nauki i likwidację najgorzej ocenianych instytutów badawczych.

Przygotowana przez rząd reforma ma przede wszystkim wzmocnić projakościowy system finansowania nauki. Mający powstać Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych, według transparentnych zasad, oceni pracę wszystkich instytutów badawczych, a te odnoszące największe sukcesy naukowe będą mogły liczyć na największe finansowe wsparcie państwa.

Z kolei instytuty, które przez Komitet zostaną najgorzej ocenione będą zlikwidowane. Rząd chce ponadto zmniejszyć tzw. finansowanie statutowe jednostek naukowych, czyli finansowanie ich bieżącej działalności. Więcej pieniędzy ma być przeznaczonych na konkretne projekty badawcze, które będą przyznawane w trybie konkursu.

Reforma zakłada także powstanie, niezależnego od polityków, Narodowego Centrum Nauki. Będzie to agencja płatnicza z siedzibą w Krakowie, w której sami uczeni będą decydować o rozdziale publicznych środków na badania.

Z kolei istniejące już Narodowe Centrum Badań i Rozwoju odpowiadać będzie za kreowanie strategicznego dla rozwoju Polski programu badań. Jego zadaniem będzie też włączanie podmiotów gospodarczych we współpracę z sektorem nauki (przedsiębiorcy będą mogli m.in. ubiegać się o granty badawcze w ogłaszanych konkursach bez dotychczasowej bariery dostępu, czyli 400 tys. euro przeznaczonych na badania i rozwój).(PAP)

ajg/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)