Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Po południu odbędzie się
debata nad wnioskiem klubu PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska, z
kandydaturą prof. Piotra Glińskiego na premiera.

*W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Po południu odbędzie się debata nad wnioskiem klubu PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska, z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego na premiera. *

Wniosek o konstruktywne wotum uzasadni prezes partii Jarosław Kaczyński. Na dyskusję przewidziano pięć godzin, z 15-minutowymi wystąpieniami przedstawicieli klubów. Klub PiS chciał, by głos w debacie mógł zabrać także Gliński, ale - według marszałek Ewy Kopacz - nie pozwala na to regulamin Sejmu.

W uzasadnieniu wniosku PiS podkreśla, że powodem jego złożenia jest zdecydowanie negatywna ocena pracy Rady Ministrów kierowanej przez Donalda Tuska. Według PiS dalsze trwanie obecnego gabinetu szkodzi Polsce.

Z arytmetyki sejmowej wynika, że nie ma raczej szans, by wniosek uzyskał poparcie. Przeciw będą PO i PSL; SP wstrzyma się od głosu; RP nie weźmie udziału w głosowaniu, SLD zastanawia się, czy głosować przeciw, czy wstrzymać się od głosu. Zgodnie z art. 158. konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 głosów). Głosowanie nad wnioskiem - w piątek.

Posłowie zajmą się również projektami zmian w Kodeksie pracy i w ustawie o związkach zawodowych. Projekt rządu wprowadza ruchomy czas pracy; wydłuża też okres rozliczeniowy czasu pracy z obecnych nie więcej niż 4 miesięcy do maksymalnie 12 miesięcy. Dzięki temu pracodawca mając mniej zleceń, ograniczy czas pracy pracowników np. do 7 godzin dziennie.

Projekt autorstwa klubu PO zmienia definicję doby pracowniczej, przepisy dotyczące okresu rozliczeniowego czasu pracy; dotyczy trybu wprowadzania przerywanego czasu pracy, wydłużenia niepłatnej przerwy w pracy, obniżenia stawek za pracę w godzinach nadliczbowych i rekompensowania pracy w dzień wolny.

Posłowie rozpatrzą także senackie poprawki do ustaw: o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych, o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, o środkach ochrony roślin oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Posłowie wysłuchają także - na wniosek PiS - informacji w sprawie "oceny skuteczności podejmowanych przez rząd działań w celu ograniczenia skali i zakresu ubóstwa, szczególnie ubóstwa rodzin z dziećmi, wielodzietnych, z osobami bezrobotnymi, niepełnosprawnymi, utrzymujących się ze świadczeń społecznych". Będą także zadawać przedstawicielom rządu pytania w sprawach bieżących. (PAP)

ajg/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)