Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

Sejm, który w czwartek po godz. 9 wznowił posiedzenie, będzie m.in.
kontynuował prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który
dotyczy tzw. samochodów z kratką.

*Sejm, który w czwartek po godz. 9 wznowił posiedzenie, będzie m.in. kontynuował prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który dotyczy tzw. samochodów z kratką. *

Projekt, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę, przewiduje m.in., że od aut osobowych (ich zakupu i części do nich) wykorzystywanych jednocześnie do celów służbowych i prywatnych będzie przysługiwać odliczenie 50 proc. podatku.

Zgodnie z projektem, firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które wykorzystywane są do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

Pewien wyjątek dotyczyć będzie paliwa. Tu w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej będzie przysługiwało pełne odliczenie VAT. Będzie to wymagało złożenia w urzędzie skarbowym informacji o pojazdach oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Natomiast w przypadku paliw kupowanych do napędu pojazdów wykorzystywanych zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, będzie możliwość odliczania 50 proc. kwoty VAT. Jednak to rozwiązanie ma być zawieszone do 30 czerwca 2015 r.

Podczas środowej debaty zawarte w rządowym projekcie rozwiązania krytykowała cała opozycja; za są kluby PO i PSL.

W porządku obrad jest też pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy ws. informowania o cenach towarów i usług. Zgodnie z nim przedsiębiorcy nie będą musieli obowiązkowo oznaczać ceną każdej sztuki towaru, który mają w swojej ofercie.

Wielu towarów już dzisiaj nie trzeba oznaczać ceną - dotyczy to np. towarów o małych gabarytach, żywych zwierząt, roślin czy też niektórych towarów kosztujących mniej niż 5 zł. Ponadto, duże sklepy (hipermarkety i supermarkety) w praktyce nie stosują obowiązkowego naklejania ceny na produkcie, gdyż mają systemy umożliwiające ich oznaczanie kodami kreskowymi. Naklejają ceny handlowcy niedysponujący takimi systemami - mikroprzedsiębiorcy.

Projekt ustawy wprowadza nowe pojęcie - "eksponowanie" cen, w tym cen jednostkowych. Chodzi o to, że cena towaru, co do zasady, powinna być tak uwidoczniona, aby kupujący nie miał żadnej wątpliwości co do jej wysokości, czyli aby nie musiał zadawać sprzedawcy dodatkowych pytań.

Sejm zajmie się też przygotowanym przez Twój Ruch projektem zmian w ustawie o VAT zakładającym skrócenie z 60 do 30 dni okresu, w którym urząd skarbowy ma zwrócić podatnikowi różnicę między naliczonym a należnym podatkiem VAT.

Rozpatrzy też proponowane przez Solidarną Polskę zmiany w ustawie o podatku akcyzowym, które mają na celu wsparcie polskich przedsiębiorców w zakresie ułatwienia obrotu wyrobami akcyzowymi, w szczególności olejem napędowym wykorzystywanym do celów opałowych.

Posłowie wysłuchają też informacji MSZ o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej podczas prezydencji litewskiej (lipiec-grudzień 2013 r.). Zaplanowana jest ponadto - na wniosek klubu PiS - informacji rządu w sprawie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. (PAP)

mkr/ as/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)