Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

W czwartek po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in.
obywatelskim projektem zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W czwartek po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. obywatelskim projektem zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Projekt ten zakłada możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę dla kobiet po 35, a dla mężczyzn po 40 latach pracy. Na czele Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, który zbierał podpisy pod projektem, stoi przewodniczący OPZZ Jan Guz.

Obecnie prawo do emerytury mają osoby, które ukończyły 60 lat (kobieta) albo 65 lat (mężczyzna). Składki na ubezpieczenie emerytalne przekazywane są do ZUS (12,2 proc. pensji) oraz do Otwartych Funduszy Emerytalnych (7,3 proc. pensji). Posłowie wysłuchają też informacji rządu o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych.

Dyskutowany będzie też rządowy projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi. Zakłada on wsparcie w wysokości do 50 tys. złotych w formie pożyczki dla właścicieli małych firm, które ucierpiały z powodu powodzi.

Pomoc ma być skierowana do małych firm, zatrudniających do 50 osób (rodzinne sklepy, warsztaty usługowe itp.). Przepisy projektowanej ustawy skierowane są do firm "prowadzących działalność gospodarczą wytwórczą, usługową lub handlową". Objęte są nią też m.in. gospodarstwa agroturystyczne. O pożyczkę mogą wystąpić te przedsiębiorstwa, które przed tegoroczną powodzią nie były w stanie upadłości.

Posłowie będą także zadawać przedstawicielom rządu pytania w sprawach bieżących. Wysłuchają też informacji bieżącej w sprawie realizacji planów inwestycyjnych w górnictwie węgla kamiennego za pierwsze półrocze 2010 roku.

Niewykluczone, że posłowie będą głosować w sprawie dwóch nowych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Swoich kandydatów do KRRiT nie zgłosił klub PO. Kandydatami klubu Lewicy są Sławomir Rogowski i Witold Graboś. Klub PiS proponuje Jarosława Sellina i Macieja Iłowieckiego. We wtorek po południu sejmowa komisja kultury i środków pozytywie zaopiniowała wszystkich czterech kandydatów.

Prezydent elekt Bronisław Komorowski - gdy jeszcze był marszałkiem Sejmu i pełnił obowiązki prezydenta - powołał w skład KRRiT Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta. W Senacie klub PiS zgłosił kandydaturę Grzegorza Czeleja, a klub PO prof. Stefana Pastuszki (jest to kandydat uzgodniony z koalicyjnym PSL). W skład KRRiT wchodzi 5 członków powoływanych przez Sejm (2), Senat (1) i prezydenta (2), spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu.(PAP)

ajg/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)