Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 09:12

Sejm wznowił posiedzenie

W środę po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. rządowym projektem zmian w ustawie o systemie oświaty.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W środę po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. rządowym projektem zmian w ustawie o systemie oświaty. *

Projekt to wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia tego roku. Trybunał orzekł, że dotychczasowe przepisy o naborze do publicznych przedszkoli i szkół są niekonstytucyjne - dają bowiem ministrowi edukacji zbyt dużą swobodę tworzenia zasad rekrutacji.

Zgodnie z projektem w pierwszej kolejności do publicznych przedszkoli będą przyjmowane dzieci mieszkańców gminy, na terenie której znajduje się placówka. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba dostępnych miejsc, przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne.

Posłowie będą też debatować nad zmianami w Kodeksie postępowania karnego oraz Prawie o ruchu drogowym, a także nad projektem zmian w ustawie o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Polski.

W porządku środowych obrad jest też drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa. Potrzeba nowelizacji ustawy - jak podkreślono w uzasadnieniu projektu - wynika z dążenia do efektywnego wykorzystywania wolnych środków zgromadzonych w sektorze publicznym. Efektywne wykorzystanie tych środków ma wpłynąć na obniżenie długu publicznego oraz kosztów jego obsługi poprzez zmniejszenie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa wynikające z możliwości korzystania z aktywów finansowych znajdujących się na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa.

Posłowie wysłuchają też informacji rządu o działaniach podejmowanych w 2012 roku na rzecz realizacji postanowień "Karty Praw Osób Niepełnosprawnych". (PAP)

ajg/ par/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz