Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za poprawką Senatu do noweli Kpk ws. zażaleń o umorzeniu śledztwa

0
Podziel się:

Osoba, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, będzie mogła złożyć
zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa, ale tylko w przypadku niektórych przestępstw -
zakłada poprawka Senatu do nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, którą w piątek przyjął Sejm.

Osoba, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, będzie mogła złożyć zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa, ale tylko w przypadku niektórych przestępstw - zakłada poprawka Senatu do nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, którą w piątek przyjął Sejm.

Senacką poprawkę poparło 414 posłów, troje było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z uchwaloną nowelizacją, zażalenie na odmowę wszczęcia śledztwa lub jego umorzenie będą mogły złożyć osoby, które złożyły zawiadomienie o przestępstwie, w którym doszło do naruszenia ich praw. Do tej pory prawo do złożenia zażalenia miały tylko osoby uznane za pokrzywdzone.

Według Kpk "pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo". Zdaniem grupy posłów PO, która złożyła propozycje nowelizacji w tej sprawie, w przepisach pojęcie pokrzywdzonego zdefiniowane jest "bardzo wąsko" i ograniczone do osób, których dobra prawne zostały naruszone lub zagrożone tylko w sposób bezpośredni.

Tymczasem na przykład - jak wskazywano - w sytuacji nieprawdziwych zeznań świadków, albo poświadczenia nieprawdy w dokumencie przez biegłego bezpośrednio naruszone zostaje dobro wymiaru sprawiedliwości, pośrednio jednak naruszone zostają prawa i dobra stron postępowania, które uzyskały niekorzystne rozstrzygnięcie w oparciu o nieprawidłowe dowody.

Senat w poprawce doprecyzował, aby ograniczyć tylko do wybranych przestępstw możliwość złożenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa przez osoby, których prawa naruszono. Osoby zawiadamiające o przestępstwie miałyby takie uprawnienie m.in. w przypadku łapownictwa, płatnej protekcji, nadużycia władzy, fałszywych zeznań, tworzenia fałszywych dowodów, a także całej grupy przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów (np. fałszerstwa), przeciwko mieniu (np. kradzieży, rozboju lub przywłaszczenia) i przeciwko obrotowi gospodarczemu (np. prania brudnych pieniędzy).

Nowelę Kpk Sejm uchwalił na początku lutego. Początkowo projekt przewidywał też, że jeżeli pokrzywdzonym jest osoba nieporadna, w szczególności ze względu na wiek lub stan zdrowia, jej prawa mogłaby wykonywać osoba, pod której pieczą pokrzywdzony pozostaje lub osoba najbliższa. Osoba najbliższa - a nie tylko adwokat lub radca prawny - mogłaby np. zastępować pokrzywdzonego lub towarzyszyć mu w czynnościach procesowych. Zapis ten wykreślono jednak z projektu w trakcie prac w Sejmie. (PAP)

akw/ mja/ malk/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)