Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za projektem dot. opiniowania kandydatów na sędziów

0
Podziel się:

Za przyjęciem projektu ustawy zwalniającego policjantów ze zbierania
informacji o kandydatach na sędziów i prokuratorów oraz regulującego zasady zasięgania informacji
przez komendanta policji z policyjnych rejestrów informatycznych i z krajowego rejestru karnego
opowiedziały się w środę w Sejmie wszystkie kluby parlamentarne.

Za przyjęciem projektu ustawy zwalniającego policjantów ze zbierania informacji o kandydatach na sędziów i prokuratorów oraz regulującego zasady zasięgania informacji przez komendanta policji z policyjnych rejestrów informatycznych i z krajowego rejestru karnego opowiedziały się w środę w Sejmie wszystkie kluby parlamentarne.

Nad projektem, przygotowanym przez komisję "Przyjazne Państwo", pracowały dwie komisje sejmowe: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

W trakcie debaty Janusz Dzięcioł (PO) podkreślił, że proponowana nowelizacja ma m.in. przyczynić się do usprawnienia pracy policji. Zwrócił uwagę na zniesienie ustawowego obowiązku kontroli zameldowania przez policję, a także możliwość łączenia komend grodzkich i ziemskich policji. Jak powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki, w praktyce dotyczy to dwóch miast: Krakowa i Łodzi.

Jarosław Zieliński (PiS) odnosząc się do zasięgania opinii o kandydatach na prokuratorów i sędziów z baz informatycznych policji powiedział, że "komendant wojewódzki (który przekazuje dalej te informacje ministrowi sprawiedliwości lub prokuratorowi generalnemu - PAP) musi wiedzieć więcej niż to, co jest w rejestrach sądowych". "Pozostaje pytanie, czy słuszne jest, żeby zrezygnować z zasięgania takich opinii wobec asystenta sędziego czy syndyka" - pytał. Ocenił, że w tym punkcie "projekt budzi wątpliwości", jednak zapowiedział jego poparcie.

W ocenie Jarosława Matwiejuka (Lewica) "nie do końca są pewne efekty łączenia powiatów ziemskich i grodzkich". "Czy będą przypadki zwolnienia policji z pewnych obowiązków?" - pytał. Wiesław Woda (PSL) pozytywnie ocenił zwolnienie policji z obowiązku zbierania danych o kandydatach na prokuratorów i sędziów. "Policja ma wystarczająco dużo zadań i mało środków" - powiedział.

Rapacki zaznaczył, że policja nie będzie zbierać informacji o kandydatach na sędziów i prokuratorów, lecz korzystać w tych przypadkach z policyjnych baz informatycznych. Jego zdaniem odciąży to policjantów od pewnych obowiązków; nie będą musieli prowadzić wywiadów środowiskowych w tym zakresie.

Rapacki powiedział także, że projekt powierza tworzenie i zamykanie policyjnych izb dziecka komendantom wojewódzkim (i stołecznemu) policji. Dotychczas była to kompetencja ministra spraw wewnętrznych.(PAP)

dom/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)