Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za różnicowaniem sposobu obliczania opłat za wywóz śmieci

0
Podziel się:

Sejm poparł w piątek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o utrzymaniu
czystości i porządku w gminach, która zakłada możliwość obliczania opłaty za wywóz śmieci na
podstawie różnych wskaźników, a nie tylko liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość.

Sejm poparł w piątek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która zakłada możliwość obliczania opłaty za wywóz śmieci na podstawie różnych wskaźników, a nie tylko liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość.

Poprawka ta została negatywnie zaopiniowana przez sejmowe komisje: ochrony środowiska i samorządu terytorialnego.

Senacka poprawka zakłada, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi może być obliczana także na podstawie ilości zużytej wody w danej nieruchomości i powierzchni lokalu; możliwe jest także, aby rada gminy uchwaliła jedną stawkę opłaty od gospodarstwa domowego.

Jeżeli gminy będą mogły ustalać wysokość opłat, stosując różne kryteria, to będą mogły ją wyznaczyć w oparciu o wielkość zajmowanego lokalu, a nie liczbę osób w nim zamieszkałych. Może to oznaczać dla emerytów dodatkowe obciążenie opłatami - mówiła w piątek podczas głosowań Mirosława Masłowska (PiS).

Minister środowiska Andrzej Kraszewski nie miał zastrzeżeń do rozwiązania, aby gminy same decydowały, w jaki sposób wyznaczać opłaty za wywóz odpadów. "Jeżeli Sejm uznał, że będzie właściwe danie wyboru samorządom, które być może wolałyby w niektórych przypadkach obliczać opłatę od metrów kwadratowych lokalu - to proszę bardzo, nie jest to sprzeczne. Ja uważam, że samorządy wiedzą najlepiej, co jest dobre dla ich obywateli" - mówił minister.

Sejm przyjął także inne poprawki Senatu, głównie o charakterze redakcyjno-legislacyjnym.

Nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Sejm uchwalił w połowie maja br. Przewiduje ona przejęcie przez gminy gospodarowania odpadami na ich terenie. Do tej pory właściciele nieruchomości sami podpisują z firmami umowę na odbieranie odpadów z posesji. Zgodnie z ustawą, to gminy w przetargach wybiorą firmy, które będą odbierać odpady, a właściciele nieruchomości uiszczą gminie opłatę za gospodarowanie odpadami. Uwzględni ona koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku i recyklingu odpadów.

Zgodnie z przepisami samorządy gmin stworzą regiony gospodarki odpadami komunalnymi i będą zobowiązane do budowy i utrzymania instalacji recyklingu i utylizacji. Gminy, przedsiębiorcy odbierający odpady i marszałkowie województw będą składali sprawozdania z wykonywania swoich obowiązków.

Większość przepisów ustawy wejdzie w życie po 12 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. (PAP)

awy/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)