Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za ustawową gwarancją niektórych uprawnień pracowników zoz-ów

0
Podziel się:

Niektóre uprawnienia pracowników zakładów
opieki zdrowotnej będą zagwarantowane ustawowo - zdecydował w
czwartek wieczorem Sejm, popierając poprawki Senatu do ustawy o
pracownikach zoz-ów. Teraz trafi ona do prezydenta.

Niektóre uprawnienia pracowników zakładów opieki zdrowotnej będą zagwarantowane ustawowo - zdecydował w czwartek wieczorem Sejm, popierając poprawki Senatu do ustawy o pracownikach zoz-ów. Teraz trafi ona do prezydenta.

Zgodnie z przyjętymi zmianami pracownicy zoz-ów będą mieli prawo m.in. do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat oraz odpraw emerytalnych i rentowych. Sejm przyjął także poprawkę umożliwiającą im ubieganie się u pracodawcy o pokrycie kosztów doskonalenia zawodowego.

W ocenie Bolesława Piechy (PiS), ta poprawka dzieli zoz-y na dwie kategorie, gdyż - jak mówił poseł - uprawnienia i przywileje będą przysługiwały tylko pracownikom placówek, w których większość udziałów posiadają samorządy.

Z kolei wiceminister zdrowia Marek Twardowski oświadczył, że poprawka zabezpiecza wszystkim pracownikom zoz-ów przywileje, które już obowiązują.

Ustawa o pracownikach zoz-ów reguluje m.in. czas pracy osób w nich zatrudnionych, określa tryb doskonalenia zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne (nie lekarzy i pielęgniarek, gdyż w ich przypadku regulują to osobne ustawy) oraz szczególne uprawnienia, które dotyczą jednak tylko osób zatrudnionych w jednostkach budżetowych albo placówkach założonych przez pracodawcę dla swoich pracowników.

Ustawa określa maksymalny czas pracy lekarzy stażystów - 52 godziny tygodniowo. W myśl obowiązujących od tego roku przepisów, zgodnych z prawem UE, maksymalny czas pracy lekarzy wynosi 48 godzin (nie dotyczy to jednak stażystów i rezydentów).

Ustawa zrównuje czas pracy pracowników zoz-ów, a tym samym wydłuża czas pracy zatrudnionych w warunkach, które mogą być szkodliwe, m.in. radiologów, patomorfologów, pracowników prosektoriów i medycyny sądowej, którzy do tej pory pracowali pięć godzin dziennie.

W myśl ustawy czas pracy pracowników zoz-ów nie może przekraczać 7 godz. 35 min. dziennie, a w przypadku pracowników technicznych, obsługi, gospodarczych i administracyjnych - 8 godz. dziennie.

Maksymalna długość czasu pracy obejmującego także dyżur medyczny wynosiłaby 24 godziny. Według ustawy w przypadku, gdy w związku z pełnieniem dyżuru medycznego dojdzie do nieudzielania 11- godzinnego odpoczynku dobowego, należy udzielić go w kolejnej dobie co najmniej w takim samym wymiarze. (PAP)

pro/ akw/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)