Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za wycofaniem zastrzeżeń do Konwencji o prawach dziecka

0
Podziel się:

Posłowie opowiedzieli się w środę za wycofaniem zastrzeżeń do Konwencji o
prawach dziecka. Dotyczą one prawa dzieci adoptowanych do poznania biologicznych rodziców oraz
granicy wieku, od którego możliwe jest powoływanie do służby wojskowej.

Posłowie opowiedzieli się w środę za wycofaniem zastrzeżeń do Konwencji o prawach dziecka. Dotyczą one prawa dzieci adoptowanych do poznania biologicznych rodziców oraz granicy wieku, od którego możliwe jest powoływanie do służby wojskowej.

Posłowie przyjęli dwa projekty ustaw upoważniające prezydenta Bronisława Komorowskiego do wycofania zgłoszonych przez Polskę zastrzeżeń do Konwencji o prawach dziecka.

Za przyjęciem pierwszej ustawy o zmianie zakresu obowiązywania Konwencji o prawach dziecka głosowało 434 posłów, żaden nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Za przyjęciem ustawy o zmianie zakresu obowiązywania Protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka w sprawie angażowania dzieci w konflikty zbrojne zagłosowało 432 posłów, żaden nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Polska podpisała Konwencję z dwoma zastrzeżeniami. W odniesieniu do artykułu 7 zastrzegła, że prawo dziecka przysposobionego do poznania rodziców naturalnych będzie podlegało ograniczeniu poprzez obowiązywanie rozwiązań prawnych umożliwiających przysposabiającym zachowanie tajemnicy pochodzenia dziecka.

Zgodnie z drugim zastrzeżeniem - do artykułu 38 - o granicy wieku, od której dopuszczalne jest powoływanie do służby wojskowej oraz uczestnictwo w działaniach zbrojnych, rozstrzyga prawo krajowe.

Wycofanie zastrzeżeń jest w pełni zgodne z polskim prawem i nie będzie wymagało zmian w przepisach. Apelował o to od dawna rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Drugi z projektów upoważnia prezydenta do przedstawienia nowej deklaracji do Protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka w sprawie angażowania dzieci w konflikty zbrojne, a dotyczącej dolnej granicy wieku wynoszącej 17 lat przy ochotniczym wstępowaniu do polskich sił zbrojnych. Pierwsza deklaracja została złożona w 2005 r., wraz z ratyfikacją przez Polskę tego Protokołu.

Protokół fakultatywny do Konwencji nakłada na państwa-sygnatariuszy obowiązek podniesienia minimalnego wieku zezwalającego na dobrowolne wstępowanie do narodowych sił zbrojnych z 15 do 17 lat.

Polskie przepisy gwarantują obecnie, iż do odbycia obowiązkowej i ochotniczej zasadniczej służby wojskowej mogą zostać powołane wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.

Konwencja o prawach dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 r., jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka - podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a prawie wszystkie - z wyjątkiem Somalii i USA - ją ratyfikowały. Polska, która była inicjatorem uchwalenia Konwencji i autorem jej pierwotnego projektu, podpisała i ratyfikowała ją w 1991 r. (PAP)

akw/ mca/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)