Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za wzmocnieniem pozycji Polski w MFW

0
Podziel się:

Sejm jednogłośnie opowiedział się w czwartek za ratyfikacją poprawek do
umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym, które m.in. wzmocnią pozycję Polski w funduszu i
zwiększą nasz wpływ na decyzje podejmowane przez tę organizację.

Sejm jednogłośnie opowiedział się w czwartek za ratyfikacją poprawek do umowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym, które m.in. wzmocnią pozycję Polski w funduszu i zwiększą nasz wpływ na decyzje podejmowane przez tę organizację.

W głosowaniu wzięło udział 380 posłów.

Sejm musi wyrazić zgodę na ratyfikację przez prezydenta zmian w podpisanej przez Polskę umowie międzynarodowej o MFW. Zmiany dotyczą zwiększenia siły głosów krajów o niskich dochodach oraz rozszerzenia działalności inwestycyjnej MFW.

Zdaniem rządu zmiana wzmocni pozycję Polski jako aktywnego uczestnika współpracy międzynarodowej.

Przyjęcie poprawki do umowy o MFW będzie też formalnym warunkiem wejścia w życie decyzji Rady Gubernatorów MFW dotyczącej reformy udziałów i głosów w MFW. Dzięki temu zwiększeniu ulegnie udział Polski, liczba głosów, a zatem i wpływ na decyzje podejmowane przez MFW.

Ponadto zgodnie z poprawką każdy dyrektor wykonawczy MFW, wybrany przez co najmniej 19 krajów członkowskich, będzie miał prawo do mianowania drugiego zastępcy dyrektora wykonawczego. Według autorów zmian zwiększenie liczby zastępców dyrektora wykonawczego w˙dużych konstytuantach (grupach krajów w MFW - PAP) ma na celu usprawnienie i˙wzmocnienie uczestnictwa tych grup w˙pracach MFW.

Zmiana w umowie przewiduje także wprowadzenie nowych zasad operacji inwestycyjnych MFW prowadzonych w˙ramach rachunku inwestycyjnego (Investment Account) oraz rachunku płatności specjalnych (Special Disbursement Account). Ma też umożliwić funduszowi sprzedaż części złota (403 ton) posiadanego przez MFW i˙przeznaczenie zysku ze sprzedaży na operacje inwestycyjne. (PAP)

luo/ bos/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)