Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za zmianą w finansowaniu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej

0
Podziel się:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie mogło współfinansować
działalność Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie - zakłada znowelizowana w piątek
przez Sejm ustawa o CHAT. Ta jedyna w Polsce ekumeniczna uczelnia nie ma swojego budynku.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie mogło współfinansować działalność Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie - zakłada znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa o CHAT. Ta jedyna w Polsce ekumeniczna uczelnia nie ma swojego budynku.

W piątek odbyło się trzecie czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Za przyjęciem w całości projektu nowelizacji głosowało 388 posłów, przeciw było 35 posłów, a od głosu wstrzymało się 5 posłów.

Projekt zakłada, że minister właściwy do spraw religijnych oraz mniejszości narodowych oraz etnicznych może współfinansować działalność ChAT. Dotychczas stan prawny nie pozwalał ministrowi administracji i cyfryzacji - który w zakresie obowiązków ma politykę wyznaniową - na finansowe wspieranie ChAT. Tymczasem ta jedyna publiczna uczelnia ekumeniczna nie posiada własnego budynku i musi wynajmować pomieszczenia. Dotacja, którą akademia otrzymuje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nie wystarcza, by pokrywać koszty wynajmu.

Funkcjonujące w Polsce uczelnie państwowe o charakterze wyznaniowym to Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (dawniej Akademia Teologii Katolickiej) i Chrześcijańska Akademia Teologiczna właśnie, która jest jedyną w kraju akademicką uczelnią ekumeniczną.

Ponadto w ramach kilku uczelni publicznych nadzorowanych przez MNiSW funkcjonują wydziały teologiczne, które najczęściej prowadzą teologię katolicką (m.in. na Uniwersytetach: Warmińsko-Mazurskim, Opolskim, Śląskim czy Szczecińskim). Wyjątkiem jest Uniwersytet w Białymstoku, gdzie oprócz Międzywydziałowej Katedry Teologii Katolickiej, działa Katedra Teologii Prawosławnej.

Podlegają one - jak większość polskich uczelni - ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym.

Jak wyjaśnia PAP rzecznik resortu nauki Łukasz Szelecki, przepisów tych nie stosuje się do szkół wyższych i wyższych seminariów duchownych prowadzonych przez Kościoły i związki wyznaniowe, chyba że ustawa lub umowa między rządem a władzami Kościołów lub związków wyznaniowych stanowi inaczej - tak jest np. w przypadku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.

"Następstwem takiego uregulowania jest co do zasady wyłączenie szkół wyższych prowadzonych przez Kościoły i związki wyznaniowe z systemu szkolnictwa wyższego, a tym samym spod nadzoru ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego" - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Z danych MNiSW wynika, że sześć uczelni prowadzonych przez Kościoły i związki wyznaniowe - Akademia Ignatianum w Krakowie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie, a także Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie - finansowanych jest z budżetu państwa na zasadach uczelni publicznych. Finansowanie to regulowane jest jednak przez ustawy inne niż Prawo o szkolnictwie wyższym.

ChAT powstała w 1954 r. w wyniku decyzji władz Polski Ludowej o usunięciu z Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Teologii Ewangelickiej. Uczelnia miała na celu zapewnić kształcenie kadr Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i innych Kościołów protestanckich oraz Kościołów starokatolickich. (PAP)

lt/ mrt/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)