Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za zmianami dotyczącymi cudzoziemców

0
Podziel się:

Sejm przyjął w piątek kilka poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o
cudzoziemcach. Miały one głównie charakter redakcyjny.

Sejm przyjął w piątek kilka poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Miały one głównie charakter redakcyjny.

Przyjęta przez Sejm w marcu nowelizacja ustawy o cudzoziemcach przewiduje obniżenie opłat za przedłużenie wizy Schengen i zwolnienie z tej opłaty osób do 25. roku życia, a także wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego dla ubiegających się o wizę.

Nowela wprowadza możliwość ponownego rozpatrzenia wniosku o przyznanie wizy Schengen i krajowej przez konsula i straż graniczną. Wniosek taki mógłby być składany w terminie 7 dni od odmowy przyznania wizy. Obecnie nie ma takiej możliwości.

Nowelizacja przewiduje wprowadzenie pojęcia "wizy Schengen" dla tych wiz, których wydawanie uregulowane jest w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Odnosi się ono zarówno do wiz ważnych na terenie wszystkich państw członkowskich Schengen, jak i na terenie jednego lub kilku, lecz nie wszystkich państw.

Doprecyzowuje, że wiza krajowa uprawnia do wjazdu i ciągłego pobytu na terytorium Polski lub kilku pobytów przez okres dłuższy niż 3 miesiące w ciągu roku. Wniosek o wydanie wizy krajowej - podobnie jak w przypadku wizy Schengen - nie będzie obejmował dzieci i innych osób, wpisanych do paszportu.

Wprowadza dla ubiegających się o wizę krajową lub wizę Schengen obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego do wysokości co najmniej 30 tys. euro na wypadek choroby, leczenia szpitalnego lub śmierci.

Część regulacji dotyczy odpłatności za wizy. Nowelizacja przewiduje obniżenie opłaty za przedłużenie wizy Schengen z 60 do 30 euro. W 2008 roku w Polsce przedłużono 2,1 tys. wiz. Koszt wizy Schengen wynosi 60 euro.

Wprowadzono natomiast dodatkową opłatę za wydanie wizy przez straż graniczną dzieciom w wieku 6-12 lat - będzie to 35 euro. Dzieci do 6. roku życia są z takiej opłaty zwolnione (podobnie jak naukowcy, uczniowie, studenci, czy korzystający z ochrony czasowej). Zwolniona z opłaty będzie też - zgodnie z nowelą - młodzież do 25. roku życia, reprezentująca organizacje niekomercyjne, a uczestnicząca w konferencjach, seminariach, imprezach sportowych.

Nowela doprecyzowuje zakres dokumentów, jakie mają złożyć zapraszający cudzoziemców. Mają to być także dokumenty potwierdzające m.in. możliwość zakwaterowania, utrzymania, ewentualnego leczenia cudzoziemca, tranzytu, bądź jego powrotu do kraju pochodzenia.

W przypadku, gdy cudzoziemiec przekraczający granicę odmówi pokazania dokumentu tożsamości, funkcjonariusz straży granicznej, policji, służby celnej oraz Urzędu ds. Cudzoziemców będzie miał obowiązek pobrania odcisku linii papilarnych. Odciski będą mogły być pobierane także w celu weryfikacji tożsamości cudzoziemca.

Przepisy te - zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu i Rady Europejskiej z 2009 roku - mają obowiązywać od 5 kwietnia 2010 roku, a część z nich od 2011 roku.(PAP)

dom/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)