Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za zmianami w ustawie o zatrudnieniu socjalnym

0
Podziel się:

Możliwość tworzenia Centrum Integracji Społecznej i Zakładu Aktywności
Zawodowej przez samorząd, powiat lub gminę oraz możliwość przekazania ich organizacjom pozarządowym
- przewiduje znowelizowana ustawa o zatrudnieniu socjalnym, przyjęta w czwartek przez Sejm.

Możliwość tworzenia Centrum Integracji Społecznej i Zakładu Aktywności Zawodowej przez samorząd, powiat lub gminę oraz możliwość przekazania ich organizacjom pozarządowym - przewiduje znowelizowana ustawa o zatrudnieniu socjalnym, przyjęta w czwartek przez Sejm.

Głosowało za nią 409 posłów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W 2008 roku funkcjonowało 59 Centrów Integracji Społecznej, z czego 20 w formie gospodarstw pomocniczych. Centra prowadzą reintegrację zawodową i społeczną osób wykluczonych. Ustawa przewiduje większą dowolność w ich tworzeniu.

W 2008 r. na jedno centrum przypadało średnio 85 osób. W niektórych centrach chętnych jest znacznie więcej niż miejsc - wówczas kandydaci są wybierani. Najczęściej do centrów trafiają osoby długotrwale bezrobotne, często z dysfunkcjami społecznymi.

Ustawa ma przyczynić się do utrzymania 20 Centrów Integracji Społecznej oraz 27 Zakładów Aktywności Zawodowej. Wśród zakładów aktywności zawodowej według danych z marca 2009 r., na 53 funkcjonujące zakłady ponad jedna trzecia utworzona była przez jednostki samorządu terytorialnego (11 przez powiat, 8 przez gminy).(PAP)

dom/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)