Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm zmodyfikował przepisy dot. podwykonawców przy robotach budowlanych

0
Podziel się:

Sejm zmienił w piątek ustawę o zamówieniach publicznych. Nowe przepisy
regulują kwestie związane z podwykonawstwem robót budowlanych, m.in. dotyczące płatności dla
podwykonawców. Za głosowało 307 posłów, przeciw 126, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Sejm zmienił w piątek ustawę o zamówieniach publicznych. Nowe przepisy regulują kwestie związane z podwykonawstwem robót budowlanych, m.in. dotyczące płatności dla podwykonawców. Za głosowało 307 posłów, przeciw 126, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Według rządu podstawowym celem nowelizacji ustawy jest uregulowanie w sposób kompleksowy kwestii podwykonawstwa w zamówieniach publicznych, co do zapewnienia podwykonawcom terminowej zapłaty należnego im wynagrodzenia, zapewnienia wyboru wykonawców mających odpowiedni potencjał oraz ograniczeniu ryzyka sporów przy realizacji zadań publicznych.

Jak podkreślał w Sejmie przed głosowaniem prezes Urzędu Zamówień Publicznych Jacek Sadowy nowe przepisy obejmują ochroną wszystkich podwykonawców, dostarczających towary lub usługi o wartości powyżej 50 tys. zł. Kodeks postępowania cywilnego takiej ochrony nie daje - podkreślił Sadowy.

Sensem zmian jest to, że wykonawca, aby otrzymać wynagrodzenie musi udowodnić, że zapłacił podwykonawcom, w przeciwnym razie zapłatę otrzymają właśnie oni, a nie wykonawca - tłumaczył z kolei poseł sprawozdawca Adam Szejnfeld (PO).

Na mocy przyjętych przepisów wykonawca odpowiada bezpośrednio przed zamawiającym za wypełnianie swych zobowiązań w stosunku do podwykonawców. Niewywiązywanie się z tych zobowiązań może dać podstawę do nałożenia na wykonawcę sankcji. Dodatkowo brak dowodów zapłaty należnego podwykonawcom wynagrodzenia spowoduje wstrzymanie wynagrodzenia należnego wykonawcy lub kolejnej zaliczki.

Przepisy uwzględniają jednak to, iż warunkiem zapewnienia płatności podwykonawcy jest utrzymywanie płynności finansowej samego wykonawcy. Ustawa wprowadza więc obowiązek bieżącego zaliczkowania realizacji umowy o roboty budowlane zawartej na okres dłuższy niż 12 miesięcy, przy czym, udzielanie kolejnych zaliczek przez zamawiającego wymaga przedstawienia dowodów zapłaty wymagalnego wynagrodzenia podwykonawcom realizującym część zamówienia, za które wcześniej została wypłacona zaliczka.

Nowe przepisy m.in. nakładają na wykonawcę obowiązek przedkładania zamawiającemu umów o podwykonawstwo. Zamawiający będzie mógł żądać wskazania nazw podwykonawców proponowanych przez wykonawcę, co ma ograniczyć ryzyko występowania zmów w postępowaniu.(PAP)

wkr/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)