Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm znowelizował Prawo ochrony środowiska

0
Podziel się:

Wpływy z tytułu opłat za składowanie odpadów na składowiskach należących do
związków międzygminnych będą trafiały także do gmin - w piątek Sejm znowelizował Prawo ochrony
środowiska. Wcześniej cały dochód trafiał do związku międzygminnego.

bEsfIWUR

Wpływy z tytułu opłat za składowanie odpadów na składowiskach należących do związków międzygminnych będą trafiały także do gmin - w piątek Sejm znowelizował Prawo ochrony środowiska. Wcześniej cały dochód trafiał do związku międzygminnego.

Za ustawą głosowało 436 posłów, jeden był przeciw, czterech wstrzymało się od głosu. Teraz trafi ona do Senatu.

Zgodnie ze zmianami wpływy z tytułu opłat i kar za składowanie i magazynowanie odpadów będą stanowić w 50 proc. dochód budżetu gminy, a w 10 proc. dochód budżetu powiatu, na obszarze których są składowane odpady. Nowelizacja przewiduje, że jeżeli składowisko odpadów zlokalizowane jest na obszarze kilku powiatów bądź gmin, dochód z tytułu składowania i magazynowania śmieci jest dzielony proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej przez te składowisko na obszarze tych powiatów i gmin.

bEsfIWUT

Zmiana prawa jest spowodowana m.in. reakcjami samorządów gminnych, które postulowały zmianę art. 6 mówiącego, że w przypadku kiedy gmina należy do związku międzygminnego, którego zadaniem statutowym jest gospodarka odpadami, wpływy należne gminie stanowią wyłączny dochód budżetu tego związku międzygminnego i są przeznaczone na jego cele statutowe. Samorządy wskazywały, że zostały pozbawione części spodziewanych zysków z opłat środowiskowych, a składowiska odpadów często nie są własnością związków międzygminnych i nie są przez nie zarządzane.(PAP)

mick/ je/ mow/

bEsfIWVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)