Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm znowelizował ustawę o izbach rolniczych

0
Podziel się:

Składki polskich organizacji rolniczych w unijnej strukturze Copa-Cogeca w
2014 r. będą dofinansowane z budżetu państwa - zakłada znowelizowana na piątkowym posiedzeniu Sejmu
ustawa o izbach rolniczych. Copa i Cogeca reprezentują interesy rolników i spółdzielców wobec KE.

Składki polskich organizacji rolniczych w unijnej strukturze Copa-Cogeca w 2014 r. będą dofinansowane z budżetu państwa - zakłada znowelizowana na piątkowym posiedzeniu Sejmu ustawa o izbach rolniczych. Copa i Cogeca reprezentują interesy rolników i spółdzielców wobec KE.

Chodzi o składki, które płacą organizacje rolnicze za udział w pracach liczącej się na forum unijnym strukturze związkowej Copa-Cogeca. Copa oraz Cogeca - to organizacje reprezentujące interesy unijnych rolników i spółdzielców wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii. Copa zrzesza 60 narodowych związków rolniczych, a Cogeca - 32 organizacje spółdzielcze.

Za uchwaleniem nowelizacji zagłosowało 438 posłów, jeden był przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Poparcia nie zyskała poprawka PiS, która zakładała dofinansowanie organizacji rolniczych w strukturze Copa-Cogeca w latach 2014-2016.

Dotychczas (w latach 2008-2013) składki te opłacane były przez budżet państwa na mocy specjalnej ustawy. Do Copa-Cogeca należą: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Izby Rolnicze.

Dotacja wynosiła 4 mln zł rocznie. Z tych pieniędzy opłacane były, oprócz składek, także koszty delegacji, ekspertyz i innych działalności na forum UE.

Składki za organizacje rolnicze opłacała Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRiR) z dotacji budżetowej, przedstawiała też sprawozdanie w tej sprawie ministrowi rolnictwa do 15 stycznia. Takie rozwiązanie było kwestionowane przez niektóre organizacje rolnicze, uwagi miał Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (KZRKiOR) m.in. dlatego, że wydatki organizacji musiały być uznane przez Izby.

W trakcie prac nad ustawą posłowie PO zaproponowali, aby ustawa dotyczyła tylko 2014 r.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zgodził się, by ustawa obowiązywała tylko w tym roku. Podkreślił, że pozwoli to na przygotowanie nowej ustawy dotyczącej finansowania udziału polskich organizacji rolniczych w strukturach unijnych.

W piątek minister rolnictwa Stanisław Kalemba przypomniał, że resort popiera takie rozwiązanie. Jak przyznawał wcześniej na posiedzeniu komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk, nie przewidziano na ten cel pieniędzy w tegorocznym budżecie, ponieważ nie było ustawy. Zapewnił jednak, że resort znajdzie środki na ten cel z rezerwy budżetowej, którą dysponuje minister rolnictwa.

Składki rolnicze muszą być zapłacone do połowy tego roku. W przeciwnym razie polskie organizacje nie będą miały prawa głosu. (PAP)

mick/ amac/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)