Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm znowelizował ustawę o wyrobach winiarskich

0
Podziel się:

Producenci wina, cydru, miodu pitnego czy perry będą mogli zlecić jego
rozlew innemu przedsiębiorcy - zakłada znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa o wyrobie i
rozlewie win. Dotychczas wino musiało być rozlewane w gospodarstwie, w którym było wytwarzane.

Producenci wina, cydru, miodu pitnego czy perry będą mogli zlecić jego rozlew innemu przedsiębiorcy - zakłada znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa o wyrobie i rozlewie win. Dotychczas wino musiało być rozlewane w gospodarstwie, w którym było wytwarzane.

Za przyjęciem noweli głosowało 313 posłów, 131 było przeciwnych, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Nowela uwzględnia cztery poprawki zaproponowane przez klub PSL. Upraszczają one przepisy dotyczące informacji i deklaracji przedsiębiorców i producentów wina, składanych do Agencji Rynku Rolnego.

Zgodnie z nowelizacją, producenci markowych win owocowych, cydru (napój winiarski z jabłek), perry (napój winiarski z gruszek) i miodów pitnych uzyskanych z surowców z własnego gospodarstwa nie muszą zajmować się butelkowaniem tych trunków. Nie muszą zatem posiadać urządzeń i linii rozlewniczych we własnym gospodarstwie. Ponieważ działalność taka musi być wykonywana w pomieszczeniach spełniających warunki sanitarne, często wiąże się to z dodatkowymi inwestycjami.

Nowe przepisy mają też ułatwić certyfikację win gronowych i kontrolowanie ich wyrobu. Kontrola produkcji zostanie ograniczona do oceny sposobu wyrobu i rozlewu, opakowania, oznakowania oraz warunków przechowywania certyfikowanego wina.

Certyfikacja wina będzie wymagana w przypadku, gdy na etykiecie tego trunku, które nie jest winem regionalnym, producent będzie chciał podać rocznik i odmianę winorośli.

Producenci win ubiegający się o wpisanie do ewidencji nie będą musieli informować Agencji Rynku Rolnego o numerze ewidencji działek, na których uprawiają winorośl. Ponadto będzie wydłużony termin składania wniosku o wpis do ewidencji producentów z 30 czerwca do 15 lipca.

Nowe przepisy określają również tryb uzyskania przez przedsiębiorcę ponownego wpisu do rejestru przedsiębiorców produkujących wino i nim handlujących. Obecnie przedsiębiorca, który został wykreślony z rejestru na skutek cofnięcia składu podatkowego, nie ma możliwości uzyskania ponownego wpisu.

Nowela ustawy wdraża również przepisy unijne.

Teraz nowelizacją zajmie się Senat. (PAP)

awy/ rbk/ mki/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)