Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja finansów za poprawkami Senatu do noweli ustawy o CIT

0
Podziel się:

Sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała we wtorek senackie
poprawki do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i podatku tonażowym. Główne założenie
noweli to objęcie podatkiem CIT jedynie spółek komandytowo-akcyjnych, a nie komandytowych.

Sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała we wtorek senackie poprawki do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i podatku tonażowym. Główne założenie noweli to objęcie podatkiem CIT jedynie spółek komandytowo-akcyjnych, a nie komandytowych.

Pięć poprawek Senatu miało charakter doprecyzowujący i nie zmieniają one najważniejszych zapisów noweli. Wszystkie zostały we wtorek pozytywnie zaopiniowane przez członków sejmowej komisji finansów.

Pierwotnie rząd zaproponował, by CIT zaczęły płacić zarówno spółki komandytowe (SK), jak i komandytowo-akcyjne (SKA), które ostatnio były często wykorzystywane do tzw. optymalizacji podatkowej. Jeszcze przed skierowaniem noweli do Senatu sejmowa komisja finansów wykreśliła zapis o opodatkowaniu SK i w takim kształcie nowelizację przyjęli posłowie.

Spółki komandytowe w większości są zakładane przez osoby fizyczne: lekarzy, architektów czy prawników. SKA są tworzone przez osoby prawne, gdzie wspólnikami są firmy (to najczęściej duże przedsiębiorstwa).

Nowelizacja zawiera też zmiany autorstwa PO w ustawach o PIT i CIT. Przewidują m.in. zmiany dotyczące sekurytyzacji wierzytelności banków. Chodzi o podatek od dochodów z umów o tzw. subpartycypację. To rodzaj zawieranych przez banki transakcji sekurytyzacyjnych, które stanowią jeden z instrumentów zarządzania ich płynnością. Zmiana zakłada odmienne niż dotychczas przyjęcie momentu powstania w banku przychodu oraz kosztów związanych ze zbyciem wierzytelności funduszowi sekurytyzacyjnemu.

Zmiany dotyczące PIT umożliwiają obniżenie podatku płaconego od dochodu ze sprzedaży odziedziczonych m.in. akcji, wkładów w spółdzielni, innych papierów wartościowych, a także tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. W takim przypadku do kosztu uzyskania przychodów podatnik mógłby zaliczyć wydatki poniesione przez spadkodawcę na nabycie tych praw majątkowych. W uzasadnieniu do ustawy autorzy zmian wskazali na brak jednolitej linii orzecznictwa sądów w sprawie możliwości pomniejszenia przez spadkobierców przychodów ze zbycia odziedziczonych przez nich np. papierów wartościowych, o koszty poniesione na ich nabycie przez spadkodawców.(PAP)

rbk/ je/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)