Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja gospodarki za projektem ustawy o spółdzielniach

0
Podziel się:

Sejmowa komisja gospodarki przyjęła w czwartek sprawozdanie sejmowej
podkomisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o spółdzielniach. Teraz projekt trafi do
drugiego czytania w Sejmie.

Sejmowa komisja gospodarki przyjęła w czwartek sprawozdanie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o spółdzielniach. Teraz projekt trafi do drugiego czytania w Sejmie.

"Cieszę się, że nasz projekt został przyjęty przez komisję, choć pojawił się wniosek o dodatkowe opinie dotyczące niekonstytucyjności niektórych zapisów. Ale nawet opozycja przyznała, że prace w podkomisji były bardzo merytoryczne i osiągano kompromis w trudnych kwestiach" - powiedział PAP poseł sprawozdawca Marek Zieliński (PO).

Obecnie obowiązujące prawo spółdzielcze z 1982 r. było dotychczas ponad trzydzieści razy nowelizowane. Projekt ustawy "O spółdzielniach" przyjęty przez komisję zawiera wyłącznie przepisy wspólne dla wszystkich spółdzielni, a także przepisy o związkach spółdzielczych i Krajowej Radzie Spółdzielczej.

Projekt wprowadza parę nowych rozwiązań, m.in. walne zgromadzenie członków spółdzielni może, niezależnie od porządku obrad, podejmować uchwały w niektórych sprawach należących do jego wyłącznej właściwości.

W przepisach dotyczących rady nadzorczej generalnie wyłącza się członkostwo w radzie pracowników spółdzielni, oraz ogranicza się liczbę kolejnych kadencji do dwóch; w przepisach wspólnych o radzie, zarządzie i likwidatorze przewiduje się m.in. możliwość określenia w statucie wymagania, jakie powinna spełniać osoba wchodząca w skład rady lub zarządu; rozszerza się i precyzuje zakazy dotyczące jednoczesnego pełnienia określonych funkcji w spółdzielni; wprowadza zakaz łączenia funkcji członka zarządu spółdzielni z członkowstwem w organach związku spółdzielczego i w organach Krajowej Rady Spółdzielczej; wprowadza się zakazy antykonkurencyjne i antykorupcyjne; precyzuje zasady odpowiedzialności członków rady lub zarządu za szkody wyrządzone spółdzielni.

Kontrowersje budziła kwestia lustracji w spółdzielniach.

W tej chwili lustratora wyznacza związek rewizyjny albo Krajowa Rada Spółdzielcza. Zgodnie z projektem lustrację mają przeprowadzać osoby, którym uprawnienia nada Komisja Nadzoru Lustracyjnego po pozytywnym postępowaniu kwalifikacyjnym.

Krajowa Rada Spółdzielcza ma stać się organizacją korporacyjną, utworzoną stosownie do szóstej zasady spółdzielczej Międzynarodowego Związku Spółdzielczego tj. ma zrzeszać wszystkie spółdzielnie zarejestrowane w Polsce.

"Idea spółdzielczości jest taka, że o wszystkim powinni decydować członkowie spółdzielni, a nie pracownicy, bo to jest zaprzeczenie spółdzielczości. Dziś nie ma takiego zakazu i zdarza się, że to pracownicy rządzą spółdzielnią, co trzeba uznać za patologię. Jednak w niektórych spółdzielniach np. rolniczych albo bankach spółdzielczych udział pracowników można dopuścić" - wyjaśnił PAP poseł Zieliński.(PAP)

ska/ mki/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)