Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tvp
16.07.2009 19:09

Sejmowa komisja wzywa do przedłużenia retransmisji TVP Polonia na Litwie

Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą zaapelowała w czwartek do zarządu TVP i rządu o przedłużenie umowy o retransmisji kanału TVP Polonia na terytorium Republiki Litewskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą zaapelowała w czwartek do zarządu TVP i rządu o przedłużenie umowy o retransmisji kanału TVP Polonia na terytorium Republiki Litewskiej.

Apel ma związek z wygasaniem dotychczasowej umowy 22 lipca. Umowa dotyczy retransmisji sygnału analogowego drogą naziemną. Komisja wyraża "najwyższe zaniepokojenie i wzywa zarząd TVP do przedłużenia umowy". Wzywa także rząd "do podjęcia pilnych i skutecznych działań, celem zapewnienia kontynuowania misji TVP Polonia tak istotnej dla polonijnych środowisk za granicą".

Przewodniczący komisji Marek Borowski podkreślił, że jej członkowie są zbulwersowani sygnałami, jakoby zarząd TVP mógł nie przedłużyć umowy o retransmisji sygnału TVP Polonia na terytorium Litwy. Dodał, że to może mieć bardzo poważne skutki dla kilkuset tysięcy Polaków, a także po części Litwinów, znających język polski, którzy tę telewizję oglądają. Jej odbiorcy - jak zaznaczył Borowski - dowiadują się z niej wiele na temat Polski; jest ona również łącznikiem z Polską.

"I tu nagle, z powodów finansowych - bo innych trudno sobie wyobrazić - prezes TVP Piotr Farfał decyduje się niekontynuować tej umowy, która wygasa 22 lipca. Nie ma usprawiedliwienia dla tego typu działań. Trzeba zrezygnować z innych wydatków, a finansować retransmisję sygnału TVP Polonia, bo jest to podstawowa część jej misji" - podkreślił Borowski.

Jego zdaniem, zarząd i prezes TVP od pewnego czasu podejmują decyzje o obcinaniu wydatków, dotyczących polityki wobec Polaków za granicą wschodnią. Według Borowskiego przykładami są tu telewizja Bielsat czy odwołanie szefowej TVP Polonia.

Jak zaznaczył Borowski, decyzje takie należy interpretować jako pewne niezrozumienie tej problematyki. "Nie chcę temu nadawać żadnego znaczenia politycznego, choć wiele osób uważa, że jest to przejaw jakiejś fobii i pewnych poglądów politycznych" - powiedział przewodniczący komisji. Dodał, że chciałby, aby prezes TVP udowodnił, że tak nie jest i przedłużył umowę o retransmisji sygnału TVP Polonia.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się uzyskać stanowiska TVP. (PAP)

skz/ wkr/ mow/

Tagi: tvp, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz