Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja za nowelą umożliwiającą przekazanie zoz-om ok. 246 mln zł

0
Podziel się:

Sejmowa komisja zdrowia przyjęła we wtorek
rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy publicznej i
restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Dzięki
tej noweli zoz-y będą mogły otrzymać z Banku Gospodarstwa
Krajowego (BGK) około 246 mln zł.

Sejmowa komisja zdrowia przyjęła we wtorek rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Dzięki tej noweli zoz-y będą mogły otrzymać z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK)
około 246 mln zł.

Według resortu zdrowia, kolejna zmiana ustawy o pomocy publicznej, której drugie czytanie odbędzie się w środę w Sejmie, ma na celu zwiększenie efektywności prowadzonych procesów restrukturyzacji finansowej zoz-ów. Ma to wpłynąć na wydawanie pozytywnych decyzji o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego, umorzenie części pożyczki oraz poprawę kondycji finansowej.

Z informacji BGK wynika, iż po wejściu w życie ustawy o pomocy publicznej podpisano 553 umowy o pożyczkę. Na pomoc dla zoz-ów państwo przeznaczyło ok. 2 mld zł, do wykorzystania pozostało jeszcze ok. 246 mln zł.

Posłowie opozycji podkreślali podczas wtorkowego posiedzenia komisji zdrowia, że nowela ustawy o pomocy publicznej jest sprzeczna z proponowanym przez PO obligatoryjnym przekształceniem zoz-ów w spółki prawa handlowego.

"Jeśli państwo będzie kierowało pomoc finansową do powstałych spółek, to będziemy mieć do czynienia z pomocą publiczną dla podmiotów prywatnych" - podkreślał Ludwik Dorn (PiS).

Z kolei Czesław Hoc (PiS) oświadczył, że rządowi zależy na szybkiej prywatyzacji szpitali, "tylko nie wie jak to ująć".

"W kuluarach chodzą słuchy, że PO robi wszystko, by prezydent zawetował ustawy zdrowotne, żeby potem obarczyć go odpowiedzialnością za brak reformy. Te plotki nabierają coraz wyraźniejszego kształtu" - mówił Tadeusz Cymański (PiS).

Wiceminister zdrowia Marek Haber zapewniał posłów, że szczegółowe regulacje dotyczące pomocy publicznej dla zoz-ów, znajdują się w projekcie ustawy wprowadzającej ustawy zdrowotne, którym we wtorek zajął się rząd. Ma być on przedmiotem czwartkowych obrad komisji zdrowia.

Ostatecznie żaden z posłów nie zagłosował za odrzuceniem noweli.

Zgodnie z projektem, pierwszą grupę podmiotów, mogących ubiegać o pożyczkę z BGK, stanowią zoz-y, które uzyskały ostateczną decyzję o warunkach restrukturyzacji. W tej grupie znajdują się również zakłady, które zakończyły ten proces i mogłyby przeznaczyć środki z pożyczki na pokrycie wydatków związanych z uregulowaniem zobowiązań objętych restrukturyzacją.

Drugą grupę podmiotów, do których skierowana jest nowelizacja ustawy stanowią zakłady, które nie posiadają zaległości w spłacie zobowiązań i nie podlegały restrukturyzacji finansowej.

Środki uzyskane w wyniku udzielania pożyczki zoz-om może przeznaczyć na: spłatę należności z tytułu zobowiązań wobec pracowników, spłatę należności i odsetek za zwłokę z tytułu zobowiązań publicznoprawnych, nieobjętych postępowaniem restrukturyzacyjnym, które przed dniem wydania decyzji o zakończeniu restrukturyzacji zostały rozłożone na raty, albo terminy ich zapłaty zostały odroczone; spłatę pożyczki udzielonej przez podmiot, który utworzył zakład.

Zoz-om, które nie zakończyły procesu restrukturyzacji, zaciągnięta pożyczka ma umożliwić spłatę zaległych zobowiązań, których uregulowanie jest jedną z przesłanek wydania pozytywnej decyzji o jej zakończeniu.

Projekt przewiduje możliwość umorzenia zaciągniętej przez zoz-y pożyczki w wysokości 70 proc. ogólnej kwoty, jeżeli zakład w okresie do 5 lat od dnia zawarcia umowy o pożyczkę spłaci 30 proc. należności wraz z odsetkami za ten okres.

W uzasadnieniu noweli przewiduje się, że z pożyczki skorzystają wszystkie zakłady biorące udział w restrukturyzacji oraz te, które uzyskały dotację ministra zdrowia (ogółem 868 zoz-ów). (PAP)

pro/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)