Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja za poprawką dotyczącą prokuratorskich zatrzymań

0
Podziel się:

Poprawkę do projektu nowelizacji Kodeksu
postępowania karnego, dostosowującą przepis o prokuratorskich
zatrzymaniach do ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego,
zaakceptowała w środę sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. zmian w
kodyfikacjach.

Poprawkę do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, dostosowującą przepis o prokuratorskich zatrzymaniach do ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zaakceptowała w środę sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

Projekt procedowany jest w trybie przyśpieszonym, gdyż dotychczasowe przepisy dotyczące prokuratorskich zatrzymań na mocy wyroku TK wygasają 20 lutego. Po tym terminie prokuratorzy utracą prawo do zatrzymywania podejrzanych.

Sejm ma głosować nowelizację jeszcze podczas bieżącego posiedzenia.

W lutym ubiegłego roku Trybunał orzekł, że przepis Kpk pozwalający prokuratorowi zarządzić zatrzymanie i doprowadzenie osoby podejrzanej, ale nie zawierający żadnych przesłanek, jakie muszą być spełnione, narusza konstytucyjne zasady wolności osobistych. TK zaznaczył, że przepis, który pozwala prokuratorowi naruszać wolność osobistą obywateli przez zarządzanie ich zatrzymania, musi zawierać warunki, dzięki którym prokurator będzie mógł wydać to zarządzenie. "Samo prowadzenie postępowania karnego to za mało" - uzasadniał wówczas Trybunał.

Według nowelizacji prokurator będzie mógł zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie podejrzanego, jeśli "zachodzi uzasadniona obawa, że nie stawi się on na wezwanie w celu przeprowadzenia czynności procesowej albo jeżeli zachodzi potrzeba niezwłocznego zastosowania środka zapobiegawczego".

Jak powiedział PAP przewodniczący komisji Jerzy Kozdroń (PO), posłowie dążą do jak najszybszego uchwalenia i wprowadzenia w życie nowelizacji. "W Senacie został zarezerwowany termin 18 lutego na jej rozpatrzenie" - dodał.

Kozdroń zaznaczył także, iż zgodnie z proponowaną poprawką ustawa wejdzie w życie z dniem jej ogłoszenia.

Pierwotnie nowelizacja Kpk odnosząca się do przepisu o prokuratorskich zatrzymaniach stanowiła fragment pakietu kilkunastu zmian w prawie karnym, który obecnie znajduje się na etapie prac w sejmowej podkomisji. Jednak w związku z bliskim terminem wygaśnięcia dotychczasowego przepisu prace nad kwestią prokuratorskich zatrzymań zostały przyśpieszone i połączone z innym drobniejszym projektem nowelizacji Kpk.

Projekt zawiera ponadto dostosowanie Kpk do innego wyroku TK, z czerwca ubiegłego roku, dotyczącego tymczasowych aresztowań. Zgodnie z proponowaną zmianą w przypadku zbiegu okresu tymczasowego aresztowania z wykonywaną karą pozbawienia wolności w innej sprawie do maksymalnego dwuletniego okresu stosowania tymczasowego aresztu zaliczany będzie czas kary pozbawienia wolności. (PAP)

mja/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)