Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja za zmianą ws. dyscyplinarek radców prawnych

0
Podziel się:

Zniesienie możliwości wszczynania z polecenia ministra sprawiedliwości
postępowania przeciwko radcy prawnemu przed sądem dyscyplinarnym bez uprzedniego dochodzenia
przewiduje nowela przepisów, zarekomendowana we wtorek przez sejmową komisję sprawiedliwości.

Zniesienie możliwości wszczynania z polecenia ministra sprawiedliwości postępowania przeciwko radcy prawnemu przed sądem dyscyplinarnym bez uprzedniego dochodzenia przewiduje nowela przepisów, zarekomendowana we wtorek przez sejmową komisję sprawiedliwości.

Zaproponowana przez Senat nowelizacja ustawy o radcach prawnych pośrednio wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W grudniu ubiegłego roku TK, rozpatrując przepisy dotyczące adwokatów, uznał, iż zapis Prawa o adwokaturze dotyczący postępowań dyscyplinarnych jest w części niekonstytucyjny.

Według zakwestionowanego przez TK przepisu minister sprawiedliwości mógł "polecić wszczęcie dochodzenia albo postępowania przed sądem dyscyplinarnym przeciwko adwokatowi lub aplikantowi adwokackiemu". Jak uznał TK, możliwość wszczęcia bezpośrednio postępowania przed sądem i "pominięcie etapu dochodzenia narusza przysługujące obwinionemu prawo do obrony".

Wskazywano, że przyjęty model dyscyplinarki zakłada, iż składa się ona z trzech etapów: dochodzenia, postępowania przed sądem dyscyplinarnym oraz postępowania wykonawczego. Dlatego wprowadzenie zapisu, iż minister może polecić wszczęcie postępowania od razu przed sądem dyscyplinarnym oznaczało ograniczenie praw obwinionego np. do złożenia na etapie dochodzenia własnych wniosków dowodowych i ustosunkowania się do zarzutów.

Senat zauważył natomiast, iż rozwiązania analogiczne do tych zakwestionowanych przez Trybunał znajdują się także w ustawie o radcach prawnych. "Zmiana stanu prawnego na gruncie tej ustawy również skutkować będzie tym, że minister sprawiedliwości zachowa wyłącznie kompetencję do wydania polecenia wszczęcia dochodzenia przeciwko konkretnemu radcy prawnemu lub aplikantowi radcowskiemu, nie będzie zaś mógł nakazywać wszczęcia w stosunku do tych osób postępowania przed sądem dyscyplinarnym" - wskazali w uzasadnieniu autorzy projektu.

Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona zapewnił we wtorek, iż szef resortu nigdy nie polecił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciw adwokatowi lub radcy z pominięciem etapu dochodzenia. Ministerstwo pozytywnie odniosło się do zaproponowanej nowelizacji.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka uznała, iż wprowadzanie zmian dotyczących postępowań dyscyplinarnych w Prawie o adwokaturze nie jest konieczne, gdyż sam wyrok TK już zmienił obowiązujące przepisy. Projekt nowelizacji ustawy o radcach prawnych trafi teraz do II czytania w Sejmie. (PAP)

mja/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)