Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja zajmie się nowelą umożliwiającą przekazanie zoz-om ok. 246 mln zł

0
Podziel się:

We wtorek sejmowa komisja zdrowia zajmie się
rządowym projektem nowelizacji ustawy o pomocy publicznej i
restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Dzięki
tej noweli zoz-y będą mogły otrzymać z Banku Gospodarstwa
Krajowego (BGK) około 246 mln zł.

*We wtorek sejmowa komisja zdrowia zajmie się rządowym projektem nowelizacji ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Dzięki tej noweli zoz-y będą mogły otrzymać z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK)
około 246 mln zł. *

Według resortu zdrowia, kolejna nowela ustawy o pomocy publicznej ma na celu zwiększenie efektywności prowadzonych procesów restrukturyzacji finansowej zoz-ów. Ma to wpłynąć na wydawanie pozytywnych decyzji o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego, umorzenie części pożyczki oraz poprawę kondycji finansowej.

Z informacji BGK wynika, iż po wejściu w życie ustawy o pomocy publicznej podpisano 553 umowy o pożyczkę. Na pomoc dla zoz-ów państwo przeznaczyło ponad 1,9 mld zł, do wykorzystania pozostało jeszcze ok. 246 mln zł.

Zgodnie z nowelą, pierwszą grupę podmiotów, mogących ubiegać o pożyczkę z BGK, stanowią zoz-y, które uzyskały ostateczną decyzję o warunkach restrukturyzacji. W tej grupie znajdują się również zakłady, które zakończyły ten proces i mogłyby przeznaczyć środki z pożyczki na pokrycie wydatków związanych z uregulowaniem zobowiązań objętych restrukturyzacją.

Drugą grupę podmiotów, do których skierowana jest nowelizacja ustawy, stanowią zakłady, które nie posiadają zaległości w spłacie zobowiązań i nie podlegały restrukturyzacji finansowej.

Środki uzyskane w wyniku udzielania pożyczki zoz może przeznaczyć na: spłatę należności z tytułu zobowiązań wobec pracowników, spłatę należności i odsetek za zwłokę z tytułu zobowiązań publicznoprawnych, nieobjętych postępowaniem restrukturyzacyjnym, które przed dniem wydania decyzji o zakończeniu restrukturyzacji zostały rozłożone na raty, albo terminy ich zapłaty zostały odroczone; spłatę pożyczki udzielonej przez podmiot, który utworzył zakład.

Zoz-om, które nie zakończyły procesu restrukturyzacji, zaciągnięta pożyczka ma umożliwić spłatę zaległych zobowiązań, których uregulowanie jest jedną z przesłanek wydania pozytywnej decyzji o jej zakończeniu.

Projekt przewiduje możliwość umorzenia zoz-owi zaciągniętej pożyczki w wysokości 70 proc. ogólnej kwoty, jeżeli zakład w okresie do 5 lat od dnia zawarcia umowy o pożyczkę spłaci 30 proc. należności wraz z odsetkami za ten okres.

W uzasadnieniu noweli przewiduje się, że z pożyczki skorzystają wszystkie zakłady biorące udział w restrukturyzacji oraz te, które uzyskały dotację ministra zdrowia (ogółem 868 zoz-ów). (PAP)

pro/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)