Notowania

paweł graś
22.08.2010 13:10

Sejmowi wagarowicze: "prezes znów podpada"

Waldemar Pawlak ma 99 nieusprawiedliwionych nieobecności na posiedzeniach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak jest rekordzistą absencji w Sejmie bieżącej kadencji - ma 99 nieusprawiedliwionych nieobecności na posiedzeniach. Tuż za Pawlakiem jest wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz z PO - 96 nieobecności.

Trzecie miejsce zajmuje Janusz Palikot - szef komisji Przyjazne Państwo, do niedawna wiceprzewodniczący klubu PO. Ma 54 nieobecności nieusprawiedliwione.

_ - Prezes Pawlak podpada nam pod tym względem w każdej kadencji. Ile to już razy mówiliśmy żartobliwie musimy zdyscyplinować prezesa _ - komentuje poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. Dodaje, że Pawlak ma prawo być nieobecnym w Sejmie jako członek rządu. _ - Ale wypada napisać usprawiedliwienie _ - przyznaje Kłopotek. - _ Będę musiał powiedzieć tak: słuchaj, prezes, ty już nie pisz tego usprawiedliwienia, niech ci je napisze asystent, ty się pod nim podpisz _ - śmieje się poseł Stronnictwa.

_ - Pawlak jest wicepremierem, ma kupę rządowej roboty. Zresztą nie wiem, czy nie powinno się oddzielić funkcji posła od ministra, w wielu krajach to się sprawdza. Czasami łączenie tych dwóch funkcji jest po prostu niemożliwe _ - mówi szef klubu ludowców Stanisław Żelichowski.

Zgodnie z regulaminem Sejmu poseł nieobecny na posiedzeniu izby jest obowiązany w ciągu 7 dni usprawiedliwić w formie pisemnej swoją nieobecność przed marszałkiem Sejmu. Marszałek zarządza obniżenie uposażenia i diety parlamentarnej o 1/30 za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniu Sejmu lub za niewzięcie w danym dniu udziału w więcej niż 1/5 głosowań.

Dane o poselskiej absencji - od początku kadencji do połowy 2010 r. - udostępniło Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu. W statystykach Biuro nie różnicuje, czy poseł opuścił cały dzień sejmowy, czy też nie uczestniczył danego dnia w części głosowań.

Jarmuziewicz zapewnił, że na głosowania do Sejmu przychodzi. - _ Miernikiem pracy posła nie jest to, czy siedzi w ławach, tylko czy głosuje i jest na posiedzeniach komisji. Jako minister mam zdecydowanie więcej obowiązków niż posłowie. Jeżeli nie ma głosowań, najczęściej do Sejmu nie idę, bo mam mnóstwo pracy w ministerstwie. A listę obecności w Sejmie podpisuje się codziennie _ - podkreśla. Jarmuziewicz przyznaje, że mógłby usprawiedliwiać nieobecności obowiązkami rządowymi. - _ Tu biję się w piersi, jestem wyjątkowo niepilny w pisaniu usprawiedliwień _ - mówi.

Premier Donald Tusk ma nieusprawiedliwioną tylko jedną nieobecność - w marcu 2009 razem z Grzegorzem Schetyną i kilkoma innymi politykami PO premier grał w piłkę, kiedy w Sejmie trwały głosowania.

Palikot, pytany, dlaczego tyle opuszcza, odpisał sms-em: _ Widok Macierewicza i Kaczyńskiego jest zniechęcający! _.

Jedenaście razy prace Sejmu opuściła minister zdrowia Ewa Kopacz, a sześć - szef MSZ Radosław Sikorski.

Spośród szefów klubów najmniej _ opuszczają _ Grzegorz Schetyna z PO i Stanisław Żelichowski z PSL. Mają po dwie nieobecności. - _ Jak się jest szefem klubu i pilnuje wszystkich, to trzeba samemu dawać przykład - inaczej się nie da _ - komentuje Żelichowski.

Przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak ma nieusprawiedliwionych 9 nieobecności. O jedną mniej niż Jarosław Kaczyński). A Grzegorz Napieralski (Lewica) - cztery.

Bronisław Komorowski jako marszałek Sejmu nie opuścił bez usprawiedliwienia ani jednego dnia, podobnie zresztą, jak jego zastępca - Stefan Niesiołowski z PO. - _ Ja jestem zawsze. Przez tyle lat nauczyłem się sumienności - jeśli się czegoś podejmuję, robię to _ - mówi Niesiołowski.

Uposażenie poselskie odpowiada wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, i wynosi obecnie 9892 zł 30 gr. brutto. Dieta parlamentarna obecnie to 2473 zł. Zatem za każdą nieusprawiedliwioną nieobecność w Sejmie poseł traci nieco ponad 400 złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t83738.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trudne;zycia;posla;pogrozki;bimber;wiersze,85,0,660309.html) Trudne życia posła: pogróżki, bimber, wiersze Relacje posłów z wyborcami są różne. Obelgi i życzenia śmierci trafiają głównie od anonimowych nadawców. - _ Piszą, że mnie zabiją, zlikwidują, zniszczą. Taka fala trwa dwa, trzy tygodnie, a potem się to uspokaja _ - mówi Janusz Palikot.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85436.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zagraniczne;wojaze;poslow;kosztowaly;blisko;5;mln;zl,138,0,655242.html) Zagraniczne wojaże posłów kosztowały blisko 5 mln zł Rekordzista ma na koncie 76 podróży. Francja, Belgia i Niemcy to najchętniej odwiedzane kraje.
Tagi: paweł graś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz