Notowania

wiadomości
28.05.2012 13:19

Sekmokas: umowa koncesyjna zdecyduje o udziale Polski w budowie siłowni

Decyzję w sprawie udziału w projekcie budowy siłowni atomowej na Litwie, Polska podejmie po tym, gdy zostanie zawarta umowa koncesyjna na budowę siłowni - powiedział w poniedziałek minister energetyki Litwy Arvydas Sekmokas.

Podziel się
Dodaj komentarz

Decyzję w sprawie udziału w projekcie budowy siłowni atomowej na Litwie, Polska podejmie po tym, gdy zostanie zawarta umowa koncesyjna na budowę siłowni - powiedział w poniedziałek minister energetyki Litwy Arvydas Sekmokas.

"Polska czeka na umowę koncesyjną" - powiedział minister w wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie Radia Znad Wilii, odnotowując, że "każdy inwestor przed podjęciem decyzji chce znać warunki inwestowania". Sekmokas zapewnił też, że Litwa dołoży wszelkich starań, by warunki te były jak najlepsze.

"Zależy nam, by Polska uczestniczyła w projekcie. Udział Polski zwiększy regionalne znaczenie tego obiektu" - powiedział minister energetyki.

Zdaniem Sekmokasa, również Polska jest zainteresowana udziałem w budowie siłowni na Litwie. Zaznaczył, że w południowo wschodniej części Polski brakuje energii elektrycznej, a popyt na elektryczność w najbliższych latach wzrośnie, bo od 2016 roku zaostrzone zostaną wymogi ochrony środowiska i Polska będzie musiała zmniejszyć ilość wykorzystywanego obecnie węgla.

Obecnie projekt umowy koncesyjnej na budowę siłowni atomowej jest omawiany w litewskim Sejmie. Umowa ma być podpisana do 28 czerwca.

Zgodnie z projektem umowy koncesyjnej, Litwa będzie miała 38 proc. akcji, Estonia - 22 proc., Łotwa i inwestor strategiczny - japoński koncern Hitachi - będą zarządzali po 20 proc. akcji.

Nieoficjalne źródła podają, że w przypadku powrotu do projektu strony polskiej, byłby budowany nie jeden, a dwa reaktory o ogólnej mocy 2,7 tys. megawatów.

PGE, które początkowo deklarowało udział w projekcie siłowni, na początku grudnia ubiegłego roku zawiesiło swe zaangażowanie.

Litwa zamierza wybudować siłownię w miejscowości Visaginas na północy kraju, w miejscu zamkniętej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. Inwestorem strategicznym projektu ma być japoński koncern Hitachi, a partnerami regionalnymi - spółki energetyczne z Łotwy i Estonii.

Rozmowy Litwy z Hitachi dotyczą jednego reaktora o mocy ok. 1400 MW.

Szacuje się, że w czasie pierwszych 12 miesięcy po podpisaniu umowy finansowanie projektu sięgnie 83 mln USD, w czasie kolejnych 18 miesięcy - 200 mln USD, po czym podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie inwestowania, nie później niż do 31 marca 2015 r.

Szacuje się, że budowa siłowni wyniesie od 4,6 mld euro do 5,2 mld euro. Jej eksploatacja ma się rozpocząć pomiędzy 2020 a 2022 rokiem.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz