Notowania

afganistan
08.03.2013 19:27

Sekretarz obrony USA złożył niezapowiedzianą wizytą w Afganistanie

To pierwsza podróż Hagla od objęcia urzędu pod koniec lutego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Public Domain/Wikimedia)

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel przybył do Afganistanu z niezapowiedzianą wizytą, podczas której spotka się z dowódcami sił USA w tym kraju oraz z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem. To pierwsza podróż Hagla od objęcia urzędu pod koniec lutego.

_ - Wciąż jesteśmy w stanie wojny _, _ dlatego USA i ich sojusznicy muszą pozostać skupieni na trwającej od 2001 roku misji do jej zakończenia _ - powiedział Hagel dziennikarzom. - _ Przez ten etap przejściowy należy przejść (...) we współpracy z Afgańczykami, z naszymi sojusznikami. Zarówno nasz kraj, jak i Afganistan mają tu wiele do stracenia _ - podkreślił.

Podczas wizyty w Afganistanie, pierwszej od objęcia urzędu 27 lutego, Hagel spotka się z dowódcami amerykańskich wojsk w Afganistanie, wchodzącymi w skład natowskich Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) oraz z prezydentem Hamidem Karzajem.

Amerykański minister zapowiedział, że jednym z tematów, jakie poruszy w rozmowie z afgańskim szefem państwa, będą niedawne oskarżenia Karzaja pod zarzutem amerykańskich sił specjalnych w niespokojnych prowincjach Wardak i Logar w północno-wschodniej części kraju.

Pod koniec lutego Karzaj zażądał wycofania z tych prowincji w ciągu dwóch tygodni amerykańskich sił specjalnych, których żołnierze mieli według niego formować tam _ nielegalne grupy zbrojne _, a zwerbowani przez nich Afgańczycy dokonywali zatrzymań oraz torturowali i zabijali jeńców. NATO nie znalazło dowodów potwierdzających te zarzuty.

Wizyta Hagla w Afganistanie nastąpiła w czasie, gdy USA i ich sojusznicy w NATO przygotowują się do ostatecznego wycofania międzynarodowych sił z kraju, co ma nastąpić już w 2014 roku.

Hagel czterokrotnie odwiedził Afganistan jako republikański senator z Nebraski - w 2002, 2006 i dwukrotnie w 2008 roku. Początkowo obecny szef Pentagonu popierał amerykański udział w interwencji w Afganistanie, jednak w miarę wydłużania się misji jego poparcie malało. _ - Żołnierzy szkoli się, by walczyli i wygrywali wojny, a nie by łączyli podzielone narody _ - powiedział w jednym z wywiadów.

Czytaj więcej o sytuacji w Afganistanie w Money.pl
Drastyczny raport ONZ. USA zabiły setki dzieci Był to wynik ataków z powietrza dokonywanych przez siły międzynarodowe i rządowe siły afgańskie.
Wtedy Amerykanie mają opuścić Afganistan Administracja prezydenta USA Baracka Obamy nie wyklucza, że po 2014 roku mogłaby nie utrzymać w Afganistanie żadnych amerykańskich żołnierzy - poinformował we wtorek Biały Dom, kilka dni przed spotkaniem Obamy z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem.
Talibowie się cieszą, bo USA "uciekają" Siły międzynarodowe mają wycofać się z Afganistanu do końca 2014 roku.
Tagi: afganistan, hagel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz