Notowania

praca
22.07.2010 20:35

Sekuła: w pracach nad raportem można korzystać z niepodpisanych zeznań

W pracach nad raportem można wykorzystywać niepodpisane stenogramy z zeznań świadków - powiedział w piątek PAP szef komisji hazardowej Mirosław Sekuła (PO), powołując się na ekspertyzę Biura Analiz Sejmowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

W pracach nad raportem można wykorzystywać niepodpisane stenogramy z zeznań świadków - powiedział w piątek PAP szef komisji hazardowej Mirosław Sekuła (PO), powołując się na ekspertyzę Biura Analiz Sejmowych.

Sekuła poinformował PAP, że - według ekspertyzy BAS - członkowie sejmowej komisji hazardowej mogą przygotowywać sprawozdanie ze swoich prac, korzystając z zeznań świadków, nawet jeśli nie podpisali oni stenogramów z zeznań. Podkreślił jednak, że - według analizy - przed ostatecznym przyjęciem raportu wszystkie zeznania muszą być podpisane przez świadków.

Podczas środowego posiedzenia komisji śledczej jej wiceszef Bartosz Arłukowicz (Lewica) zarzucił Sekule, że przy pisaniu raportu nie dopełnił wymaganych procedur, gdyż oparł dokument o zeznania świadków, które do tej pory nie zostały podpisane. Arłukowicz dodał, że dotąd swoich podpisów pod zeznaniami nie złożyli strategiczni świadkowie: Zyta Gilowska, Jarosław Kaczyński, Adam Szejnfeld, Marek Wikiński, Aleksander Grad, Rafał Wosik, Mirosław Drzewiecki, Jacek Cichocki oraz Henryk Kalinowski. Poseł zaproponował, by wrócić do prac nad raportem po uzyskaniu wszystkich podpisów.

"Sejmowi prawnicy orzekając, że przed ostatecznym przyjęciem raportu wszystkie zeznania muszą być podpisane przez świadków, przyznali bardziej rację panu Arłukowiczowi niż mnie. W związku z tym, głosowanie nad przyjęciem projektu zostanie przesunięte w czasie" - powiedział Sekuła.

Zaznaczył także, że ekspertyza nie przeszkadza jednak członkom komisji prowadzić prac nad kształtem ostatecznego raportu.

Szef komisji hazardowej w ubiegłym tygodniu przedstawił członkom komisji projekt raportu. Zgodnie z ustawą o komisji śledczej to właśnie przewodniczący przygotowuje i przedstawia projekt sprawozdania z sejmowego śledztwa. Posłowie natomiast mogą składać do niego poprawki. Ostateczna wersja przyjmowana jest zwykłą większością głosów w drodze uchwały Sejmu.

Sekuła uznał w projekcie raportu, że w sprawie tzw. afery hazardowej nie ma podstaw do zawiadomienia prokuratury, choć ocenił, że Zbigniew Chlebowski łamał standardy poselskie i - jak napisał - komisja "nie daje wiary" słowom Mirosława Drzewieckiego.

W propozycji raportu Sekuła napisał także, że źródłem "przecieku", który ostrzegł biznesmenów o prowadzonych wobec nich działaniach operacyjnych było samo CBA, a nie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. "Zaprezentowana przed Komisją przez Mariusza Kamińskiego (b. szefa CBA - PAP) teoria +przecieku+ nie została poparta żadną konkretną wiedzą, faktami lub materiałem dowodowym" - czytamy w projekcie.

Krytyczni wobec raportu Sekuły są posłowie PiS - Beata Kempa i Andrzej Dera oraz wiceszef komisji Bartosz Arłukowicz (Lewica). Kempa i Dera nie wykluczają w związku z tym, że złożą zdania odrębne do raportu.

Komisja hazardowa ma przedłożyć raport ze swoich prac do 30 września.(PAP)

agy/ la/ gma/

Tagi: praca, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz