Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senacka komisja o budżetach kancelarii: premiera, prezydenta, Sejmu i Senatu

0
Podziel się

Senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zaakceptowała w
czwartek tegoroczną ustawę budżetową w części dotyczącej kancelarii: premiera, prezydenta, Sejmu i
Senatu. Według uchwalonego w grudniu budżetu, wydatki zwiększy Sejm, pozostałe kancelarie będą
oszczędzać.

bEhAqPDp

Senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zaakceptowała w czwartek tegoroczną ustawę budżetową w części dotyczącej kancelarii: premiera, prezydenta, Sejmu i Senatu. Według uchwalonego w grudniu budżetu, wydatki zwiększy Sejm, pozostałe kancelarie będą oszczędzać.

Senat zajmie się uchwaloną w połowie grudnia tegoroczną ustawą budżetową na posiedzeniu w dniach 9-10 stycznia.

W czwartek planowanymi wydatkami czterech kancelarii zajęła się senacka komisja regulaminowa. Budżety trzech kancelarii: prezydenta, premiera i Senatu zmniejszą się w stosunku do roku minionego o kilka procent. Większe wydatki zaplanowano jedynie w Kancelarii Sejmu. Ma to związek z - jak przypomniał na czwartkowym posiedzeniu komisji szef sejmowej kancelarii Lech Czapla - zaplanowanymi dużymi inwestycjami.

bEhAqPDr

Chodzi o budowę nowego budynku biurowego przy ul. Maszyńskiego, który pomieści nową Wszechnicę Sejmową z salami, które przyjmowałyby coraz liczniej odwiedzające Sejm wycieczki, nową siedzibę komisji ds. służb specjalnych oraz centrum monitoringu Straży Marszałkowskiej.

Druga z dużych inwestycji to planowana od 2000 roku budowa nowego gmachu komisji sejmowych. W tym roku zgromadzona ma być dokumentacja na realizację tego przedsięwzięcia. Zaplanowano też rozbudowę (przy współudziale Kancelarii Senatu) istniejącego już elektronicznego systemu bezpieczeństwa całego kompleksu przy ulicy Wiejskiej.

Wydatki Kancelarii Sejmu zaplanowano w tym roku na poziomie ponad 407 mln złotych; dochody zaś - na kwotę 1,2 mln złotych. Świadczenia poselskie mają wynieść 188,5 mln złotych. Ogółem budżet Kancelarii Sejmu ma wzrosnąć w stosunku do 2013 roku o ok. 3 proc.

Zmniejszone mają zostać za to o ponad 3 proc. wydatki Kancelarii Senatu, które - zgodnie z ustawą budżetową - wyniosą w 2014 roku 94,2 miliony złotych. Senacka Kancelaria ma w planach m.in. stworzenie nowej strony internetowej Senatu, a także tłumaczenie transmisji izby wyższej parlamentu na język migowy. Transmisję taką oferuje od jakiegoś czasu już Sejm.

bEhAqPDx

Mniejsze wydatki w stosunku do roku minionego zaplanowano też w kancelariach: premiera i prezydenta (odpowiednio: 125 mln zł oraz 167,6 mln zł). (PAP)

mkr/ mok/ jra/

bEhAqPDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)