Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senacka komisja o planowanych wydatkach na opiekę nad Polonią

0
Podziel się

Około 1,7 mln zł na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą zaplanowano w
projekcie przyszłorocznego budżetu Kancelarii Senatu - wynika z informacji przedstawionej na
wtorkowym posiedzeniu senackiej komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą.

bEpOjJDp

Około 1,7 mln zł na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą zaplanowano w projekcie przyszłorocznego budżetu Kancelarii Senatu - wynika z informacji przedstawionej na wtorkowym posiedzeniu senackiej komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą.

Szef komisji Andrzej Person (PO) powiedział PAP, że komisja pozytywnie zaopiniowała we wtorek informację nt. planowanych wydatków w zakresie sprawowanej przez Senat opieki nad Polonią i Polakami za granicą; informację przedstawiła na wtorkowym posiedzeniu komisji szefowa Kancelarii Senatu Ewa Polkowska.

Polkowska przypomniała, że 2014 to kolejny rok, gdy Senat nie dysponuje środkami na dotacje dla Polonii i Polaków za granicą, ale wszystkie działania kancelarii mają na celu sprostanie oczekiwaniom senatorów i umożliwienie im wykonywanie pieczy nad Polonią. Od 2012 r. MSZ przejęło od Senatu środki na Polonię i Polaków za granicą.

bEpOjJDr

Polkowska poinformowała, że - podobnie jak na 2013 rok - na 2014 rok zaplanowano m.in. środki na organizację seminariów i spotkań eksperckich, na zwrot kosztów podróży przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą na seminaria i spotkania oraz na przygotowanie materiałów konferencyjnych. "Mamy także środki zarezerwowane na sfinansowanie konkursów pod patronem marszałka Senatu czy państwa komisji" - mówiła Polkowska.

Z przedstawionej informacji wynika, że w 2014 roku planowane wydatki Senatu dot. Polonii i Polaków za granicą wyniosą ok. 1,7 mln zł.

W ramach tej sumy 1,3 mln zł zaplanowano na organizację konferencji, spotkań, narad i konsultacji z przedstawicielami Polonii i opracowywanie ekspertyz i raportów tematycznych; 230 tys. zł - na zwrot kosztów podróży osobom zaproszonym na konferencje, spotkania, narady i konsultacje organizowane przez Senat; 100 tys. zł - na nagrody pieniężne dla zwycięzców konkursów organizowanych przez izbę. Przewidziano również m.in. środki na honoraria autorskie dla osób prowadzących wykłady podczas seminariów i konferencji (50 tys. zł).

Według Persona zaplanowane środki na opiekę nad Polonią to kwota wystarczająca. Przypomniał, że to kwota zbliżona do tej, którą miał do dyspozycji Senat w tym roku. "A nie wszystkie (środki) wykorzystaliśmy, ponieważ to jest dosyć duża kwota, ponad 1,5 mln zł" - zaznaczył. (PAP)

bEpOjJDx

sdd/ eaw/ as/

bEpOjJDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)