Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senackie komisje za projektem nagrywania w sądach spraw karnych

0
Podziel się:

Senackie komisje jednogłośnie poparły we wtorek projekt wprowadzający
obowiązkowe nagrywanie w sądach rozpraw karnych, jeśli sala sądowa jest wyposażona w odpowiedni
sprzęt. Zachowane miałoby być nadal tradycyjne, pisemne protokołowanie tych rozpraw.

Senackie komisje jednogłośnie poparły we wtorek projekt wprowadzający obowiązkowe nagrywanie w sądach rozpraw karnych, jeśli sala sądowa jest wyposażona w odpowiedni sprzęt. Zachowane miałoby być nadal tradycyjne, pisemne protokołowanie tych rozpraw.

"Nagrywanie zwiększy kulturę rozpraw i zmusi strony do właściwych zachowań, pozwoli też rozstrzygać wątpliwości w przypadku kwestii związanych ze sprostowaniem lub uzupełnieniem protokołu" - powiedział PAP przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej Piotr Zientarski (PO), reprezentujący grupę senatorów, która zgłosiła projekt.

Jak wskazano w uzasadnieniu propozycji "projektowane rozwiązanie ma w swym zamyśle stanowić etap przejściowy pomiędzy protokołowaniem w tradycyjny sposób, a wprowadzeniem protokołu elektronicznego na rozprawach w sprawach karnych". "W dalszej perspektywie czasowej, również po wdrożeniu systemu informatyzacji postępowań przygotowawczych prowadzonych przez inne organy (prokuraturę, policję) celowe będzie włączenie postępowania karnego do systemu protokołu elektronicznego" - dodano w uzasadnieniu.

We wtorek senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji wprowadziły do projektu dwie poprawki - wydłużyły z 14 do 30 dni okres vacatio legis oraz doprecyzowały zapisy w sprawie dalszego obowiązku sporządzania pełnego protokołu pisemnego z przebiegu rozprawy. Projektem zajmie się teraz na swym posiedzeniu cały Senat.

Senacki projekt pozytywnie ocenia resort sprawiedliwości. "Jesteśmy zaawansowani we wprowadzaniu elektronicznego rejestrowania przebiegu rozpraw sądowych; w całej Europie takie zmiany już dawno zrobiono" - mówił na posiedzeniu komisji wiceminister Jerzy Kozdroń.

Proponowana nowelizacja kodeksu postępowania karnego stanowiłaby kolejny etap zmian w tym kierunku wprowadzanych w wymiarze sprawiedliwości. Nagrywanie rozpraw cywilnych umożliwiła ustawa, która weszła w życie w lipcu 2010 r. Zasadą stało się sporządzanie podczas rozprawy cywilnej protokołu elektronicznego, czyli zapisu dokonanego za pomocą urządzeń nagrywających. W sposób pisemny jest tylko sporządzany protokół skrócony. Wprowadzanie nagrywania spraw cywilnych rozpoczęto około dwa lata temu od sądów apelacyjnych i okręgowych, pół roku temu nagrywanie spraw cywilnych zapoczątkowano w pierwszych sądach rejonowych. Odpowiednie wyposażenie sal sądowych, w których odbywają się sprawy cywilne, ma zająć około trzech lat.

Z kolei na etapie prac w sejmowej komisji znajduje się rządowy projekt mający wprowadzić protokół elektroniczny w sprawach o wykroczenia.(PAP)

mja/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)