Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat: bez poprawek do noweli ustawy o ochronie przyrody

0
Podziel się:

Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy o ochronie przyrody. Ustawa
stanowi, że parki narodowe będą prowadzić samodzielną gospodarkę finansową; ich przychodami będą
dotacje i fundusze pochodzące z opłat za wstęp i prowadzenie działalności edukacyjnej.

Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy o ochronie przyrody. Ustawa stanowi, że parki narodowe będą prowadzić samodzielną gospodarkę finansową; ich przychodami będą dotacje i fundusze pochodzące z opłat za wstęp i prowadzenie działalności edukacyjnej.

Za przyjęciem noweli bez poprawek głosowało 45 senatorów, przeciw było 44, a jeden wstrzymał się od głosu.

Według znowelizowanej ustawy, parki narodowe mają chronić ekosystemy znajdujące się na ich terenie, jak również udostępniać swoje zasoby dla turystów oraz prowadzić działalność edukacyjną.

Parkiem narodowym ma kierować dyrektor wyłoniony w drodze konkursu i zaakceptowany przez ministra środowiska.

W myśl nowych przepisów parki narodowe otrzymają osobowość prawną, co pozwoli im na gospodarowanie przez nich pieniędzmi. Nowela określa, że park prowadzi samodzielną gospodarkę finansową pokrywając swoje wydatki z przychodów. Takimi przychodami są m.in. dotacje budżetowe czy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, jak również z opłat za wstęp do lasu czy za prowadzenia działalności edukacyjnej.

Nowela reguluje także prawo własności w parkach. Na przykład zmiana granic parku może nastąpić jedynie za zgodą rządu. Z chwilą wejścia w życie nowelizacji Parki Narodowe nabywają prawo wieczystego użytkowania nieruchomości Skarbu Państwa położonych w jego granicach, jak również ma prawo pierwokupu nieruchomości, które znajdują się na ich terenie.

Ponadto parki zyskują prawo użytkowanie wieczystego nieruchomości oddanych dotychczas w trwały zarząd parków narodowych.

Większość przepisów nowelizacji ma wejść w życie 1 stycznia 2012 roku. (PAP)

rbk/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)