Notowania

wiadomości
25.04.2013 09:47

Senat: bez poprawek do noweli ustawy o organizacji rynku rybnego

Senatorowie nie zgłosili w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego. Zakłada ona, że rybacy łowiący z kutrów bezpokładowych nie będą musieli sprzedawać ryb w tzw. centrach pierwszej sprzedaży.

Podziel się
Dodaj komentarz

Senatorowie nie zgłosili w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego. Zakłada ona, że rybacy łowiący z kutrów bezpokładowych nie będą musieli sprzedawać ryb w tzw. centrach pierwszej sprzedaży.

Obecnie wyładunki ryb, które wymagają szczególnej ochrony - do których zalicza się dorsza i łososia z połowów bałtyckich - odbywają się wyłącznie w centrach pierwszej sprzedaży. Według nowelizacji, z obowiązku tego zwolnieni będą armatorzy statków bezpokładowych, jeżeli wyładunki z jednego rejsu są poniżej 300 kg dorsza lub poniżej 5 szt. łososia.

Nowe przepisy mają usprawnić system organizacji tego rynku.

Zgodnie z nowelizacją, przedsiębiorca prowadzący skup i sprzedający ryby morskie będzie wystawiał "dokument sprzedaży", a nie - jak dotychczas - "kartę sprzedaży". W związku ze zmianą regulacji unijnych obniżono wysokość rocznego obrotu produktami rybołówstwa (z 400 do 200 tys. euro), po osiągnięciu którego przedsiębiorca wpisany do rejestru skupujących zobowiązany jest do przesyłania elektronicznie dokumentu sprzedaży lub deklaracji przejęcia w ciągu 24 godzin.

Aby przeciwdziałać przywozowi do Unii Europejskiej produktów pozyskanych z połowów nielegalnych, do noweli wprowadzono obowiązek dołączania do produktów pochodzących z państw trzecich (spoza UE) - świadectw połowowych zatwierdzonych przez państwo, pod którego banderą pływa statek.

Zaproponowano też zmianę terminu składania wniosku o przyznanie pomocy finansowej za przygotowanie programu operacyjnego z 31 stycznia na 15 marca każdego roku. Zmiana ta jest konieczna, aby umożliwić organizacjom producentów ubieganie się o wypłatę zaliczki na poczet należnej rekompensaty za przygotowanie programu operacyjnego.

Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta. Ma ona wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

dol/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz