Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat bez poprawek przyjął ustawę dot. nadgodzin strażaków

0
Podziel się:

Senat jednogłośnie i bez poprawek przyjął w czwartek nowelizację ustawy o
Państwowej Straży Pożarnej. Zmiana prawa sprawi, że od 2011 r. zawodowi strażacy będą dostawać
finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy.

Senat jednogłośnie i bez poprawek przyjął w czwartek nowelizację ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Zmiana prawa sprawi, że od 2011 r. zawodowi strażacy będą dostawać finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy.

Zgodnie z nowelą strażak będzie mógł za nadgodziny wybrać czas wolny lub ekwiwalent pieniężny. Rekompensata za godzinę służby ma stanowić 60 proc. z 1/172 przeciętnego wynagrodzenia w okresie rozliczeniowym. W budżecie na 2011 r. zarezerwowano na ten cel blisko 100 mln zł.

W obecnie obowiązujących przepisach nie jest określona forma rekompensaty za nadgodziny. Strażaków obowiązuje przeciętny 40-godzinny tydzień służby, z możliwością przedłużenia do 48 godzin lub dłużej w sytuacji podwyższonej gotowości.

Zgodnie ze zmianami ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, w zamian za wypracowane nadgodziny strażacy będą mogli odebrać czas wolny w odpowiednim wymiarze lub otrzymać pieniądze za każdą nadliczbową godzinę służby ponad 40 godzin (nie więcej niż 48 godzin) w tygodniu w sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym.

Codziennie zawodowych strażaków, którzy jeżdżą do działań interwencyjnych, jest na służbie ok. 4,6 tys. Komenda główna PSP chce, by liczba ta wzrosła do ok. 5,1 tys. Natomiast - jak podaje MSWiA - gdyby nie wypłacać strażakom rekompensat za nadgodziny, resort musiałby stworzyć ok. 3,9 tys. dodatkowych etatów strażackich.

Według danych PSP 30 tys. zawodowych strażaków wypracowało w sumie ok. 12 mln nadgodzin. Rekompensaty będą wypłacane strażakom od 2011 r., ale za nadgodziny wypracowane już w drugiej połowie 2010 r.

Nowe regulacje dotyczące nadgodzin będą obejmować wszystkich strażaków, zarówno pracujących w systemie zmianowym, jak i ośmiogodzinnym.

Nowelizacja skraca dodatkowy urlop wypoczynkowy za pracę w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Obecnie strażakom przysługuje - w zależności od stażu - 5, 9 lub 18 dni dodatkowego urlopu. Po zmianach będzie to: 5, 9 lub 13 dni. Nowy wymiar urlopu strażaków będzie taki jak wymiar urlopu w innych służbach, np. w policji.(PAP)

ral/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)