Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat czeka na opinie o zmienionym projekcie noweli Prawa prasowego

0
Podziel się:

15 maja w Senacie odbędzie się spotkanie poświęcone zmienionemu po
pierwszym czytaniu projektowi noweli Prawa prasowego; ma ono mieć charakter konsultacji
publicznych. Senatorowie zachęcają zainteresowanych do nadsyłania opinii na temat projektu.

15 maja w Senacie odbędzie się spotkanie poświęcone zmienionemu po pierwszym czytaniu projektowi noweli Prawa prasowego; ma ono mieć charakter konsultacji publicznych. Senatorowie zachęcają zainteresowanych do nadsyłania opinii na temat projektu.

Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Senatu, spotkanie w Senacie odbędzie się 15 maja o godz. 11.30. Przewodniczący senackich komisji: ustawodawczej, kultury i środków przekazu oraz praw człowieka, praworządności i petycji zapraszają wszystkich zainteresowanych do wzięcia w nim udziału i wyrażenia swoich opinii na temat zmienionego we wtorek projektu noweli Prawa prasowego. Znajduje się on w druku senackim nr 63 S, który jest zamieszczony na stronie internetowej Senatu.

Jeszcze przed konsultacjami publicznymi swoją opinię można przesłać pocztą elektroniczną na adres: konsultacje@nw.senat.gov.pl.

Projekt ustawy trafi na najbliższe posiedzenie Senatu (planowane na 30 i 31 maja), później powinien zostać przekazany do Sejmu.

Projekt senackiej komisji ustawodawczej noweli Prawa prasowego wzbudził w ostatnim czasie spore kontrowersje. Zakładał on odejście od sprostowań i pozostawienie odpowiedzi jako jedynej formy na publikacje prasowe. Odpowiedź taka miałaby dotyczyć nie tylko faktów, ale też ocen.

Przeciwko proponowanym zmianom protestowało m.in. kilkudziesięciu redaktorów naczelnych polskich pism. Pod hasłem "Senat zabija prasę" w poniedziałek w największych pismach ukazał się ich apel do senatorów o wycofanie się z projektu. We wtorek z naczelnymi spotkał się marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Po spotkaniu zadeklarował, że projekt będzie zmieniony tak, "aby wszystkie obawy, które były podniesione przez redaktorów naczelnych polskiej prasy, nie miały miejsca".

Tego samego dnia na posiedzeniu trzech senackich komisji odbyło się pierwsze czytanie projektu. Senatorowie zdecydowali wówczas, że jedyną formą reakcji na publikacje powinna być nie odpowiedź, a sprostowanie. W myśl definicji zaproponowanej przez Witolda Gintowta-Dziewałtowskiego (PO) sprostowanie ma być "rzeczowym i odnoszącym się do faktów oświadczeniem, zawierającym zaprzeczenie lub korektę informacji nieścisłej lub nieprawdziwej zawartej w prasie". Nie odnosiłoby się do ocen. Jego treść - tak, jak dziś - nie mogłoby przekraczać dwukrotnej długości fragmentu materiału prasowego, którego dotyczy. Zainteresowana osoba miałaby miesiąc na jego wysłanie redaktorowi naczelnemu.

Senatorowie opowiedzieli się też za zniesieniem sankcji karnych za uchylanie się od opublikowania sprostowania. Dziś Prawo prasowe przewiduje za ten czyn karę grzywny lub pozbawienia wolności. Projekt komisji ustawodawczej pozostawiał tylko karę grzywny.

Kolejna poparta przez komisje poprawka daje możliwość prostej zapowiedzi polemiki lub wyjaśnień w tym samym numerze pisma, czego nie przewidywał projekt komisji ustawodawczej.

Dziś redaktor naczelny pisma jest obowiązany do opublikowania na wniosek zainteresowanej osoby "rzeczowego i odnoszącego się do faktów wiadomości nieprawdziwej lub nieścisłej" sprostowania albo odpowiedzi "na stwierdzenie zagrażające dobrom osobistym". W grudniu 2010 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy te nie precyzują, czym jest sprostowanie, a czym odpowiedź, wobec czego decyzję musi podejmować sam redaktor naczelny, co stawia go w sytuacji, która "nie jest dla niego przewidywalna". TK uznał, że jest to niekonstytucyjne; termin utraty mocy tych przepisów odroczył do 14 czerwca 2012 r.

Gotowy jest też projekt noweli Prawa prasowego przygotowany przez resort kultury i dziedzictwa narodowego. Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział ostatnio PAP, że projekt został przekazany do kancelarii premiera; w drugim kwartale br. powinien być omawiany na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów. Projekt ten ma m.in. wyeliminować z Prawa prasowego relikty poprzedniego systemu - ustawa z 1984 r. do dziś odwołuje się do konstytucji PRL. (PAP)

mca/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)